avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate emilia1977

Activitate emilia1977

Avem un chirias FIRMA cu problema la plata si dorim sa ne ajutati cu o opinia dvs in acest sens. Relatare caz: Abia a achitat chiria pe noiembrie total, si decembrie partial( mai datoreaza 400 lei pentru Dec 2016), plus intretinere pe 8 luni in urma.ln contract scrie ca poate inceta din initiativa prorpietarului daca are 1 luna chirie neplatita sau 1 luna intretinere.Am notificat in 06.01 pentru neplata intretinere si ca contractul va inceta in data de 11.01.17 . Urma sa merg luni la anaf sa il incetez. Dar am aflat ca nu il pot da afara pana la martie, conform cod civil- pe timp de iarna.Este valabil si la firme?? Si ca ar trebui sa il notific prin executor ca sa pot sa incep evacuarea legal. Nu doreste sa plece, promite ca plateste doar.
De semnat mi-a semnat tot, acord rezilere, notificari, pv predare –primire spatiu, doar ca nu renunta singur si nu pleaca. M-as duce la finante si maine , dar nu stiu ce consecinte are aceasta actiune a mea, daca el nu pleaca singur.

Administratia blocului a spus ca ma da in judecata pe mine proprietar, dar ca ma lasa pana la 30.01.17. Ce mai pot face intre timp?

In alta camera a apartamentului am un cabinet psihologie deschis in 2016, fara prea multa activitate. Abia acum a aparut un client. Si nu am participat la intretinere pana acum. Poate administratia sa dea in judecata pe PROPRIETAR, adica pe mine, si sa pretinda de la cabinet intretinerea? care efectiv este a chiriasului de mai sus, caci el a stat si a consumat in apartament pana la acest moment.
Sa mai fac un acord cu chiriasul? ca daca nu plateste in termen de..execut garantia, care e pe zero el neplatind utilitati si facturi.
Avem un chirias FIRMA cu problema la plata si dorim sa ne ajutati cu o opinia dvs in acest sens. Relatare caz: Abia a achitat chiria pe noiembrie total, si decembrie partial( mai datoreaza 400 lei pentru Dec 2016), plus intretinere pe 8 luni in urma.ln contract scrie ca poate inceta din initiativa prorpietarului daca are 1 luna chirie neplatita sau 1 luna intretinere.Am notificat in 06.01 pentru neplata intretinere si ca contractul va inceta in data de 11.01.17 . Urma sa merg luni la anaf sa il incetez. Dar am aflat ca nu il pot da afara pana la martie, conform cod civil- pe timp de iarna.Este valabil si la firme?? Si ca ar trebui sa il notific prin executor ca sa pot sa incep evacuarea legal. Nu doreste sa plece, promite ca plateste doar.
De semnat mi-a semnat tot, acord rezilere, notificari, pv predare –primire spatiu, doar ca nu renunta singur si nu pleaca. M-as duce la finante si maine , dar nu stiu ce consecinte are aceasta actiune a mea, daca el nu pleaca singur.

Administratia blocului a spus ca ma da in judecata pe mine proprietar, dar ca ma lasa pana la 30.01.17. Ce mai pot face intre timp?

In alta camera am si un cabinet psihologie deschis in 2016, fara prea multa activitate. Abia acum a aparut un client. Si nu am participat la intretinere pana acum. Poate administratia sa dea in judecata pe PROPRIETAR, adica pe mine, si sa pretinda de la cabinet intretinerea? care efectiv este a chiriasului de mai sus, caci el a stat si a consumat in apartament pana la acest moment.
Sa mai fac un acord cu chiriasul cum ca daca nu platestein termen de..execut garantia si apoi incep procedura de evacuare? sau cum ar fi corect ca si pasi
multumesc.