avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate purtrans

Activitate purtrans

Buna ziua ! Am un mijloc de transport marfa TIR, pe care l-am cumparat pe firma si l-am inchiriat , in baza unui contract de inchiriere , altei firme care imi achita lunar c/val chiriei, semestrial RCA-ul, etc. Avand in vedere ca auto nu este folosit deloc pentru nevoile proprii ale firmei, pot include lunar pe costuri amortizarea sau nu ??
Buna ziua !! Toate bune si frumoase ; dar totusi, de ce nu se raspunde la intrebarile noastre ? ( nu toate ). Chiar nu suntem destul de clari in ceea ce intrebam ???
Multumesc mult de raspuns !!! Si mie mi se pare normal ca, daca tot facturez prestatiile mele ( venituri ) , sa si pot deduce cheltuielile aferente. Ca documente primare , soferii aduc bonurile de carburanti, autobenzi ( achitate cu cardurile SHELL ), dar pe bonuri nu scrie ca ar fi fiscale, desi ele se regasesc in factura centralizatoare emisa de SHELL . Din cauza asta , sunt multe pareri impartite cu privire la inregistrarea-neinregistrarea lor in contul 408. Precizez ca, oricum ele nu apar in declaratia 390 - deci si din punctul asta de vedere s-ar justifica inregistrarea lor
Buna ziua! Am urmatoarea situatie :
Avem incheiat un contract cu SHELL , care ne factureaza lunar, in datele de 1 si 16 ale lunii, prestatiile camioanelor noastre pe parcurs extern ( autobenzi si alimentari cu motorina ) - firma noastra avand activitatea de transport rutier international de marfa. Dupa cum am mentionat mai sus, incepand cu luna septembrie 2017, SHELL ne factureaza de 2 ori pe luna ( pe 1 si pe 16 ale lunii ). Avand in vedere acest fapt, toate cheltuielile aferente perioadei 15-30 ale lunii apar pe factura emisa de dansii in data de 1 ale lunii urmatoare. Fiind vorba de o suma importanta, intrebarea mea este : putem deduce aceste cheltuieli la calculul impozitului pe profit ( prin utilizarea contului 408 ), avand in vedere ca si facturile mele de venituri sunt facute in perioada 15-30 septembrie. Multumesc anticipat !
Buna ziua ! Este vorba de o microintreprindere cu 2 asociati si obiect de activitate servicii de comunicare. Acest lucru presupune multe deplasari in localitate ( Bucuresti ) si in tara , in vederea purtarii de discutii de afaceri in interesul fimei, in gasirea de clienti. Datorita acestui fapt, au incheiat contracte de comodat pentru utilizarea a 2 autoturisme.
Avand in vedere ca asociatii folosesc autoturismele in interesul firmei si in interes personal ( caz in care nu aduc bonuri de carburanti, deci nu se inregistreaza in contabilitatea firmei ) , se pot deduce 100% cheltuielile cu carburantul si reparatiile ocazionale , doar in baza foilor de parcurs si a unei
decizii interne din care rezulta locul, scopul si durata deplasarii, avand in vedere
ca se intalnesc cu persoane private din domeniul de afaceri sau public si nu se pot stampila ordinele de deplasare ??
In situatia in care se merge pe deductibilitatea de 50% a cheltuielilor, care ar fi inregistrarile in contabilitatea firmei pt cele 50% nedeductibile ;( precizez ca firma este platitoare de impozit pe venit 3% ) ??
Multumesc anticipat !!
















Buna ziua ! Recent am achizitionat un autotractor (TIR) rulat - SH. Dupa nici 2 luni
de functionare s-a defectat si a trebuit sa-l reparam intr-un service autorizat.
Defectiunea a constat in inlocuirea calculatorului de bord si cablajele. Factura
de la service are o valoare mare ( circa 15.000 lei , din care , calculatorul masinii singur valoreaza 13.000 lei, restul manopera conform deviz anexat.
Intrebarea este daca se poate inregistra integral aceasta factura direct in debitul contului 611, la primirea facturii,( fiind vorba de reparatie, nu de o modernizare ) sau sa repartizez costul reparatiei pe mai multe luni.
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Plata dividende aferente an 2016
Multumesc mult pt raspuns !! Dar daca sumele s-au scos deja, si am ramas cu sold la 5311, as putea sa sting soldul din casierie prin 461 , iar la repartizarea profitului pe dividende, sa compensez cu 457 ?? 457 = 461 si apoi plata impozitului aferent ??
Buna ziua !! Va rog sa-mi spuneti daca dividendele cuvenite asociatilor unui SRL
ca urmare a repartizarii profitului net pe anul 2016 se pot achita prin casieria unitatii prin plati fractionate de cate 10.000 lei / zi / asociat, sau numai cate o plata de 10.000 lei cash si diferenta prin Banca ?? Daca un asociat s-a declarat fara venit si a incheiat un contract cu CASS pt plata asigurarii medicale ( a si platit-o pana la finele anului 2016 ), cota de impozit pe dividende cat este ?? 5% sau 5% + 5,5% ??
Multumesc anticipat !!
Răspuns la discuția Bonuri de masa pentru salariati
Multumesc mult de tot pt raspuns !!=D>
Buna ziua !! Va rog frumos sa-mi spuneti daca un salariat care are C.I.M cu
timp partial de munca (2 ore / zi) poate beneficia de bonuri de masa.
Si daca da, cate - tot 1 / zi lucratoare sau 1 la 4 zile ??? Este obligatoriu sa-i dau ??
Multumesc anticipat !!