avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Origo

Activitate Origo

Ma intereseaza daca ca PFA am personalitate juridica. Ma interesez pentru urmatoare problema. Ma ocup de comercializarea de anvelope si ca srl daca intoduc pe piata(import) anvelope noi sau uzate trebuie sa preiau si sa reciclez 80% din greutatea anvelopelor introduse pe piata, as dori sa stiu daca aceasta masura se aplica si pentru PFA conformHG 170/2004. Daca ar fi valabil doar pt. persoane juridice as aduce pe PF si as factura dupa acea pe srl.
Multumesc
va multumesc pt. raspuns
pt primirea actelor autorizatiei de constructie se solicita certificatul de urbanism , fara de care nu se primesc actele deci nu pot depune acte pt autorizare
Am dobandit un teren prin schimb , care era a unei parohii. Terenul se afla in intravilanul municipiului figurand in extrasul CF ca "gradina intravilan" fara sarcini .Terenul nu este grevat de servituti (din certif. de urbanism eliberat de primarie pt. notar). Terenul a apartinut parohiei de cel putin 60 ani. Primaria il administra ca parc din initiativa proprie fara o intelegere prealabila cu parohia fiind trecut la spatii verzi in planul urbanistic general. Primaria nu imi contesta dreptul de proprietate asupra terenului, Terenul se afla intr-o intersectie cu vad comercial bun are 511 m2 . eu as dori sa construiesc o cladire comerciala pe teren dar primarul localitatii este ferm hotarat sa nu ma lase, spunand ca pe teren nu se poate construi fiind parc(este doar iarba nimic altceva) Compartimentul Urbanistic al primariei ma indrumat sa fac un proiect de prezentare a planului meu care sa fie inaintat primariei si comisiei locale pe care l-am facut, dar primarul nu vrea sa-l introduca pe ordinea de zi al cosiliului . Mentionez ca terenul nu este rezervatie sau monument. Am depus cerere pentru eliberarea certf. de urbanism, dupa doua luni mi sa eliberat un certif de urbanism prin care se precizeaza ca pe terenul meu se poate efectua doar construcii publice si imprejmuiri,
dupa acesta am cerut eliberarea unui certificat de urbanism pentru intocmire PUD si schimbare destinatie teren din spatiu verde in teren pt. constructii, legea prevede o asemenea posibilitate L 350/2001 art.32 la care nu am primit raspuns de trei luni. Va rog daca se poate sa ma ajute cineva sa rezolv aceasta problema . Vreau sa-i dau in judecata si ma gandesc cum sa incep. O posibilitate ar fi sa demonstrez ca respectivul teren fiind langa artera de trafic greu nu corespunde ca parc conform regulamentului general de urbanism sau sa ma duc pe varianta legii aprobarii tacite pentru ca este o operatie preliminara autorizarii unei activitati de constructie, dar neavind experianta nu stiu daca aceste cai se pot urma.