avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate fullskynet

Activitate fullskynet

Bună ziua,

Aș dori sa aflu dacă exista o procedură legală de a obține adeverința de salariat a tatălui meu.

Eu cu tatăl meu nu ne înțelegem și în consecință nu am reușit să-l conving să mă ajute. Adeverința îmi este necesara pentru a accesa un program ce oferă ajutor financiar pentru studii în străinătate.
Am fost și eu și mama la secretariatul locului de muncă al tatălui meu dar nu am reușit sa obținem adeverința.

Mulțumesc
Durează foarte mult programarea la ambasada pentru a obține procura,
Nu exista un contract pentru a avea drepturi 100% asupra imobilului?

Ionut.ion a scris:

Dar ii puteti trimite imputernicire si sa semneze dumneaei contractul de v-c in locul dvs.
si sa figurati dvs. ca si proprietar.

Bună,
Intenționez să trimit banii mamei mele sa cumpere o garsonieră pentru mine (Locuiesc în străinătate și nu pot ajunge acasa momentan sa fac o imputernicire etc)

Intrebarea mea este daca mama poate sa imi vanda/doneze imobilul dupa cumpărare fara acordul tatălui meu ținând cont că sunt căsătoriți?
Salut,

In urma cu 2 zile am avut un accident rutier soldat cu o victima. Initial victima a refuzat transporul cu salvarea la spital, a doua zi a fost la spital si in urma analizelor sa gasit un muschi rupt.
Soferilor li s-au luat probe de sange si au fost testati cu etilotestul in urma rezultatelor primul sofer a iesit cu 0.53 si al doilea sofer (Eu) a iesit cu 0.00
Evident celalalt sofer este vinovat.

Deci:
-victima nu vrea daune.
-reparatia la masina mea costa aproximativ 2500lei.
-permisul meu a fost retinut dar am drept de circulatie.

Problema este ca sambata seara PLEC din tara!

Prima intrebare este ce ar trebui sa fac ca sa fiu sigur ca celalalt sofer imi plateste pagubele?
Am inteles ca daca nu primesc bani de la sofer trebuie sa ii fac o plangere penala si daca nici asa nu rezolv trebuie sa il dau in judecata.

A doua intrebare daca pot sa fac o plangere penala de la ambasada si daca este nevoie sa angajez un avocat pot face actele necesare tot la ambasada?
Trebuie sa vorbesc cu un avocat inainte sa plec?

A treia intrebare este daca pot sa imi recupere permisul pana plec?
Răspuns la discuția Am sau nu am Dosar Penal
Am fost prins, nu m-am autodenuntat.
Răspuns la discuția Am sau nu am Dosar Penal
Servicul de paza si protectie a sunat la politie, declaratia am dat-o la fata locului si atat.
Politisti mi-au spus ca urmeaza sa fiu sunat sa ma duc sa mai dau alte declaratii, dar nu am primit nici un telefon, nimic.
Dupa 3 saptamani am fost eu la politie, sa vad daca am primit amenda sau ceva, dar nu au gasit pe numele meu.
Salut

In decembrie 2015 mi s-a intocmit un proces verbal pentru furt cu prejudiciu recuperat. Am fost dupa 3 saptamani din propria initiativa la sectia de politie sa intreb ce sa intamplat in legatura cu acest caz. :sorry:
Acolo m-au cautat in baza de date si nu aveam nici un dosar penal sau altceva
Mi sa luat un nr de telefon si au spus ca o sa ma contacteze in caz de afla ceva.
De atunci a trecut un an si nu am primit nici telefon nici citatie.

Pana acum nu am avut nici macar o amenda la politie, e posibil sa 'dispara' acest caz?