Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am sau nu am Dosar Penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am sau nu am Dosar Penal

Salut

In decembrie 2015 mi s-a intocmit un proces verbal pentru furt cu prejudiciu recuperat. Am fost dupa 3 saptamani din propria initiativa la sectia de politie sa intreb ce sa intamplat in legatura cu acest caz. :sorry:
Acolo m-au cautat in baza de date si nu aveam nici un dosar penal sau altceva
Mi sa luat un nr de telefon si au spus ca o sa ma contacteze in caz de afla ceva.
De atunci a trecut un an si nu am primit nici telefon nici citatie.

Pana acum nu am avut nici macar o amenda la politie, e posibil sa 'dispara' acest caz?

Cine v-a intocmit procesul verbal pentru furt? Au fost anuntate organele de politie? Ati dat vreo declaratie la politie?
Servicul de paza si protectie a sunat la politie, declaratia am dat-o la fata locului si atat.
Politisti mi-au spus ca urmeaza sa fiu sunat sa ma duc sa mai dau alte declaratii, dar nu am primit nici un telefon, nimic.
Dupa 3 saptamani am fost eu la politie, sa vad daca am primit amenda sau ceva, dar nu au gasit pe numele meu.
Daca ati achitat prejudiciul nu s-a mai facut dosar penal foarte probabil.
V-ati autodenuntat cumva dar nu va afecteaza in mod efectiv ca politistii nu au chef de astfel de cazuri...

Era cu mult mai simplu sa mergeti la avocat decat sa va autodenuntati...ca ati furat...
Am fost prins, nu m-am autodenuntat.