avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Danut Marius

Activitate Danut Marius

Buna seara
Am o situație....
Părinții mei vor sa vândă un pamant(cu toate actele in regula)....dar cumpărătorul spune ceva despre PREEMTIUNE si vrea sa meargă împreună cu părinții mei la un notar si sa faca un contract ca si cum le-ar fi dat acum câteva luni 3000 lei.....Este in regula asa ceva? Mi se pare ca vrea sa ii tragă in piept
Astept un raspuns care sa ma lamureasca va rog
Buna seara
In data de 15.11 am venit in Romania din Franta
La intrarea in aeroportul Henri Coanda astepta un reprezentat DSP care ne-a stampilat si semnat o declaratie completata in avion si care a spus ca vom sta in carantina 14 zile la adresa declarata impreuna cu familia care locuieste la acea adresa.
Intrebarea mea este.....sotia mea beneficiaza de concediu medical in aceasta perioada?
Am vorbit u medicul de familie iar acesta mi-a spus ca trebuie o decizie de la DSP pentru a beneficia de C.O.
AM sunat la DSP si am fost informat ca ei nu da nici o decizie decat in cazul unui test covid pozitiv iar sotia nu beneficiază de C.O ....
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns legal
O seara buna
Buna seara
Pe data de 20 dec va fi ultima zi de munca la actualul loc de munca. I-am transmis patronului decizia mea astazi(care am luat-o din cauza problemelor pe care le are cu banii, mereu intarzie cu salariul, sunt baietii care intr-o luna jumatate a luat decat 800 lei) si l-am rugat ca pe data de 20 sa imi faca lichidarea cu banii la timp. Raspunsul lui a fost ca nu imi va face lichidarea la zi si ca imi va da avansul pe 20 dec si tocmai in ianuarie imi va face lichidarea. Mentionez ca in CIM am datele de salariu pe 10 si 25 ale lunii si am o perioada de 90 zile de proba si conform lg. 53/2003 nu ma poate obliga sa imi iau preaviz...
Intrebarea mea este urmatoarea:
Exista vreo baza legala care sa il oblige sa imi dea toti banii odata?
Răspuns la discuția Concediere
Puteti va rog sa-mi explicati care sunt pasii care trebuie sa-i parcurg pt a castiga in instanta?
Răspuns la discuția Concediere
Nu am primit nici o decizie de concediere si nu stiu cu ce articol mi-a incetat CIM.
In momentul angajarii am semnat de misia in alb, dar ma gandesc ca asta se poate contesta prin test grafologic
Discuție Concediere
Buna seara
Acum aprox. 2 luni patronul m-a concediat fara un motiv anume
Am fost angajat intr-o functie de conducere(Director tehnic), nu am avut dreptul la preaviz,.
Cred ca stiu de unde a plecat problema... la inceputul unei mari lucrari patronul mi-a propus, verbal, procent din aceasta lucrare in afara salariului lunar.....
La sfarsitul lucrarii(undeva la 90%)patronul a inceput sa-mi caute motive si intr-un final m-a concediat
Intrebarea mea la dvs......ce sanse am sa castig in instanta salarii conpensatorii si daune morale?
Răspuns la discuția Concediere
Eu nu am semnat nimic in momentul concedierii, nu stiu daca este vreun articol..... cert este ca la angajare am semnat demisia in alb
Răspuns la discuția Concediere
Ce criterii ar trebuii indeplinite pt a castiga in instanta salarii conpensatorii si daune morale?
Cornel Vasile a scris:

Sanse aveti ca sa-l dati in judecata, dar nimeni nu va poate spune daca si castigati.

Discuție Concediere
Buna ziua
Patronul m-a concediat fara motiv... ce sanse am sa-l dau in judecata?
Buna ziua, am si eu o ontrebare la dvs...
Lucrez ca si electrician in constructii, in cazul unui concediu medical cu cât voi fi platit, legal?
Multumesc