avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate ionescudanmihail

Activitate ionescudanmihail

Discuție contrabanda
in urma unei actiuni a politiei transporturi galati am fost oprit si legitimat.in urma controlului sau gasit asupra mea 3 cartoane de tigari netimbrate.in declaratia data la sediul politiei tarnsporturi am mentionat ca tigarile sunt pentru mine si un prieten care nu se poate deplasa si ca sunt pentru uz personal.am mentionat si ca am achizitionat tigari de la mai multe persoane de nationalitate moldoveneasca aflate in piata de gross.acum am dosar penal pentru contrabanda.e posibil sa merg la beciu domnesc pentru 3 cartoane de tigari netimbrate?
Răspuns la discuția sarbatori legale
nu e raspunsul pe care il asteptam.va multumesc.
Răspuns la discuția sarbatori legale
in legea 153/2017 se stipuleaza ca orele lucrate in zilele de sarbatori legale se acorda zile libere platite si unde nu se poate acorda zile libere platite se platesc cu un spor de 100%.in cazul meu nu are cine sa-mi acorde libere.eu ce pot sa inteleg acum?ca oug anuleaza legea 153/2017?
ca asistent personal in contractul meu de munca scrie ca trebuie sa lucrez 8 h zi 40 h saptamana.avand in vedere ca eu lucrez si in zilele care sunt sarbatori legale si nu am cum sa beneficiez de zile libere platite conform legii ar trebuii sa-mi fie platite ore suplimentare?
ca asistent personal ma incadrez in categoria bugetarilor?
azi am fost la primarie si am fost informat ca pe viitor serviciul de asistenta sociala nu va mai functiona in cadrul primariei.stie cineva cine va prelua asistenta sociala?
Discuție curatela.
sunt curatorul mamei mele si cu toate ca am prezentat la ING BANK hotararea judecatoreasca din care rezulta ca sunt curatorul mamei mele banca refuza sa-i deschida un cont de pensie pe numele ei.pot actiona in instanta ING BANK pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti incare se stipuleaza in clar ca-mi reprezint mama in toate institutiile publice si private?