avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaLogofatu

Activitate MihaelaLogofatu

Răspuns la discuția Cod Rutier Drumuri Nepublice
cyan a scris:

Art. 3-HG1391
(5) La intrarea pe un drum care nu este deschis circulaţiei publice, proprietarul sau
administratorul acestuia este obligat să instaleze, în loc vizibil, indicator cu semnificaţia
„Accesul interzis” şi panou cu inscripţia „Drum închis circulaţiei publice”.

Aveti un astfel de panou la intrarea in complexul rezidential?

Art 58 -oug 195
In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.




Multumesc mult pt raspuns! Drumul este cu bariera, privat. Atat in complex cat si pe drumul de la iesirea din complex. Bariera este pusa mult mai departe, chiar la intrarea pe drumul public.
Amenda a fost data pe drumul privat, nu pe drumul dupa bariera.
Răspuns la discuția Cod Rutier Drumuri Nepublice
Multumesc pentru raspuns, insa nu am inteles...
Complexul rezidential in care locuim, este pe camp...drumurile nu sunt publice inca...Intrebarea mea este daca se aplica codul rutier pe drumuri care nu sunt publice?
Buna ziua! Sotului meu i s-a luat ieri permisul pt neacordare de prioritate pe un drum care nu este public. Iesea din complexul rezidential in care locuim
si s-a intalnit tocmai cu masina politiei...Drumul nu este public, iar neacordarea asta de prioritate a fost abuziva....sincer
Intrebarea mea: se aplica acelasi cod rutier si pentru drumurile care nu sunt publice?
multumesc mult