Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cod Rutier Drumuri Nepublice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cod Rutier Drumuri Nepublice

Buna ziua! Sotului meu i s-a luat ieri permisul pt neacordare de prioritate pe un drum care nu este public. Iesea din complexul rezidential in care locuim
si s-a intalnit tocmai cu masina politiei...Drumul nu este public, iar neacordarea asta de prioritate a fost abuziva....sincer
Intrebarea mea: se aplica acelasi cod rutier si pentru drumurile care nu sunt publice?
multumesc mult
Daca iesea in drum public din drum "nepublic" , cu siguranta a gresit .
Multumesc pentru raspuns, insa nu am inteles...
Complexul rezidential in care locuim, este pe camp...drumurile nu sunt publice inca...Intrebarea mea este daca se aplica codul rutier pe drumuri care nu sunt publice?
Art. 3-HG1391
(5) La intrarea pe un drum care nu este deschis circulaţiei publice, proprietarul sau
administratorul acestuia este obligat să instaleze, în loc vizibil, indicator cu semnificaţia
„Accesul interzis” şi panou cu inscripţia „Drum închis circulaţiei publice”.

Aveti un astfel de panou la intrarea in complexul rezidential?

Art 58 -oug 195
In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

cyan a scris:

Art. 3-HG1391
(5) La intrarea pe un drum care nu este deschis circulaţiei publice, proprietarul sau
administratorul acestuia este obligat să instaleze, în loc vizibil, indicator cu semnificaţia
„Accesul interzis” şi panou cu inscripţia „Drum închis circulaţiei publice”.

Aveti un astfel de panou la intrarea in complexul rezidential?

Art 58 -oug 195
In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

Multumesc mult pt raspuns! Drumul este cu bariera, privat. Atat in complex cat si pe drumul de la iesirea din complex. Bariera este pusa mult mai departe, chiar la intrarea pe drumul public.
Amenda a fost data pe drumul privat, nu pe drumul dupa bariera.
MihaelaLogofatu, utilizator
In baza carui articol i s-a aplicat sanctiunea?

Administratorul complezului rezidential trebuia sa intocmeasca un regulament privind circulatia in zona rezidentiala.

Daca exista montate indicatoare de circulatie atunci se poate lua in considerare ca se aplica regulile de circulatie din codul rutier.

Art. 1 -oug 195
(1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor, pietonilor si a celorlalte categorii de participanti la trafic, drepturile, obligatiile si raspunderile care revin persoanelor fizice si juridice, precum si atributiile unor autoritati ale administratiei publice, institutii si organizatii sunt supuse dispozitiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta .

Art.6.-oug195
În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
40. zona rezidentiala – perimetrul dintr-o localitate unde se aplica reguli speciale de circulatie, având intrarile si iesirile semnalizate în conformitate cu prevederile legale.

hg1391
§ 12. Zona rezidenţială şi pietonală
Art. 158. – (1) În zona rezidenţială, semnalizată ca atare, pietonii pot folosi toată lăţimea
părţii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
(2) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să circule cu o viteză de cel mult 20 km/h, să
nu staţioneze sau să parcheze vehiculul în afara spaţiilor anume destinate şi semnalizate ca
atare, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor chiar dacă, în acest scop,
trebuie să oprească.
Art. 159. – În zona pietonală, semnalizată ca atare, conducătorul de vehicul poate intra
numai dacă locuieşte în zonă sau prestează servicii publice „din poartă în poartă” şi nu are
altă posibilitate de acces. Acesta este obligat să circule cu viteza maximă de 5 km/h, să nu
stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor şi, dacă este necesar, să oprească
pentru a permite circulaţia acestora.