avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 104 soluții astăzi
Forum Activitate Pensionescu

Activitate Pensionescu

La cererea pentru recalcularea pensiei se solicita dovada ca persoana a muncit avand invaliditate gradul 2. Dovezi scrise inainte de anul 1980 nu am. Insa pe certificatul de incadrare in grad de handicap este scris diagnosticul medical; Tetrapareza spastica encefalopatie infantila. Intrebarea mea este; denumirea afectiunii find infantila nu dovedeste clar ca afectiunea am avut-o ? Ca am lucrat efectiv in asemenea conditie .

Acest certificat de incadrare in grad de handicap are valoare juridica ?

Nu am de unde sa solicit un act datat inainte de anul 1992, desi afectiunea o am de cand m-am nascut.

Cooperativa mestesugareasca la care am lucrat a fost iradiata din Registrul Firmelor. S-a desfiintat in anul 2010.
Buna ziua !
Va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu intocmirea dosarului de pensionare de invaliditate.
Situatia este urmatoarea;
Lucrez la o fabrica de confectii. Am 48 de ani. Am vechime in aceasta fabrica de 32 de ani si 5 luni fara intrerupere, cu plata asigurarilor sociale la zi.
In acelasi timp , am dizabilitate gradul accentuat de cand m-am nascut.
Sunt in concediu medical. 37 de zile.
As vrea sa ma indrumati pe urmatorul aspect.
De la Comisia de expertiza mi se cere acumularea a cel putin 90 de zile de concediu medical.
Insa eu, nu am cum sa adun atatea zile pentru ca nu sunt in situatia de invaliditate doar acum, ci din totdeauna. Medicul in asigurarile sociale de pe langa casa de pensii trebuie sa emita Decizie medicala asupra capacitatii de munca din care sa reiasa incadrarea in grad de invaliditate.
Acumularea a cel putin 90 de zile de concediu medical s-ar incadra in situatia unui accident sau a unei boli ivite in acest moment.
Dar eu am pe de alta parte Certificat de incadrare in grad de handicap accentuat.
Iar diagnosticul medical de acondroplazie plastica dovedeste ca am acest handicap de cand m-am nascut.Plus ca sufar de de coxatroza.
Conform Legii 263/2010 articolul 76 am realizat vechimea minima de cel putin doua treimi din stagiul de cotizare.
Mai mult l-am depasit chiar si e stagiul complet de cotizare.
Am 48 de ani si 32 de ani vechime in munca.
De ce nu pot inregistra cererea pentru pensie de invaliditate daca indeplinesc conditiile cerute de Legea 263/2010, art. 76 , Tabelul nr.3 ?
Daca este boala obisnuita care nu are legatura cu munca, de ce nu se aplica articolul 68,litera C din Legea 263/2010 ?
Cu respect, Pensionescu


Raspunsul Domnului Carp Mircea este corect. Dumnealui raspunde bazandu-se pe lege. Legislatia este deficitara.
Logica in calcularea cuantumului pensiei se bazeaza pe contributia salariatului.
Intelea asa; Cine munceste este obligat sa adune vechime in munca pana la implinirea varstei de minim 60 de ani. Un accident, o invaliditate nu intra in nici-un fel in logica pensie de invaliditate. De fapt nu este pensie. Este ajutor social. Despre meritul si dreptul de a primii o pensie intra in calcul dupa implinirea celor 60 de ani.
Inteleg ca a lucra in conditia in care persoana are grad de invaliditate 2 este o fapta eroica si ramane fara nici un merit..
Sunt pensii calculate la 200 de lei, sau chiar mai putin , in timp ce venitul minim garantat este de 400 de lei, majorat la 520 de lei.
Foarte ciudat .
Sunt un simplu observator, dar urmaresc acest subiect cu mult interes.
Vin cu urmatoarea precizare.

Pensia de invaliditate o solicita persoana care a acumulat vechime minima in munca. Aceasta vechime minima este stabilita acum la 15 ani.
Prin deductie rezulta ca persoana are varsta de minim 33 de ani, presupunand ca a lucrat de la varsta de 18 ani fara intrerupere.

Dar, eu am lucrat in conditia de handicap, 12 ani si o luna ... pana in septembrie 1992.
Cum sa mai adun eu inca 3 ani de munca din moment ce nimeni nu m-ar angaja cu incapacitate de munca ?
Si inca un aspect capacitatea de munca nu a fost pierduta. Pur si smplu nu o am, nu am avut-o. Asadar, ce-am pierdut ? Vedeti , aceasta este situatia de fapt.

Aceste aspecte nu le cuprinde nici o lege. Sunt 12 ani de munca si acum mi se spune ca e prea putin. Diagnostic Tetrapareza Spastica.

In Tabelul anexa Legii 263 la data pensioinarii pe caz de invaliditate avea 31 de ani. Imi erau necesari minim 9 ani.

De ce mi s-a dat voie sa ma pensionez ?
Si inca ceva; Daca nu eram capabil de a muncii de ce am muncit 12 ani ?
Cine nu a respectat legea ?

Persoana incapabila de a muncii ?

Sau Statul Roman care a aprobat incadrarea mea in munca, desi nu aveam capacitate de munca. De aici rezulta si pensionarea.

Legea este deficitara la acest capitol.

Cu respect ,
Buna ziua !

Ma aflu in urmatoarea situatie. Sunt persoana cu handicap. Handicapul este preexistent, adica il am de cand m-am nascut.
Conform certificatului de incadrare in grad de handicap este grad accentuat preexistent. Sunt nascut in luna iunie 1961.
In aceste conditii am lucrat in profesia de croitor intr-un atelier de croitorie al Cooperatiei Mestesugaresti in perioada septembrie 1980/octombrie 1992.
Din octombrie 1992 sunt pensionar de invaliditate.
Cuantumul pensiei a fost calculat in baza legislatiei dinnainte de Revolutie. Daca nu ma insel, este vorba de Legea 5/ 1977, articolul 38.

In prezent cuantumul pensiei este calculat pe punctajul de 0,56560.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari;

1 Avand in vedere articolul 58 din Legea 263/2010 am dreptul sa solicit trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta, deoarece 65 minus 10 egal 55 de ani.

Indeplinind aceste conditii sunt indreptatit sa solicit recalcularea cuantumului pensiei de invaliditate ?

Sau acest drept il voi avea doar in anul 2026, la implinirea varstei de 65 de ani ?

Ce acte trebuie sa depun pentru acest demers ?