avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate andra721

Activitate andra721

Buna ziua!

Rog indrumare in privința a ceea ce urmează sa fac la primul termen de judecată. Am calitatea de reclamant intr-un dosar de custodie unica și majorare pensie alimentara. Cu 2 zile înaintea primului termen de judecată, am reziliat contractul de asistenta juridica cu fostul avocat și am trimis un mail instanței de solicitare amânare cauza in vederea angajării unui apărător ( an Atașat și rezilierea) și dispunerea unui alt termen de judecată, dar totuși doresc sa fiu și prezenta la primul termen. Va rog sa ma îndrumați ce trebuie sa fac când ajung in sala de judecată. Mulțumiri
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutați cu un sfat in legătura cu situația mea. In prezent sunt in concediu creștere copil pana la data de 30.12.2021. Între timp, anul acesta in August am mai nascut un copil. Am solicitat angajatorului noi decizii de suspendare pentru a pe depune ( anticipat pentru continuitatea indemnizației) deciziile de suspendare și mi s-a invocat, citez “
nu se pot emite decizii noi de suspendare, intrucat sunt inca in vigoare cele anterioare.
In cazul acesta, trebuie transmisa o cerere privind incetarea suspendarii conform deciziei in vigoare si emiterea unei noi decizii de suspendare ca urmare a intervenirii nasterii unui alt copil. “ . Am încercat sa le explic ca este vb de o suprapunere și renunțarea la actualele decizii, duce la renunțarea a 2 luni de indemnizație. ( fiind vorba de 2 indemnizații pentru 2 copii) Ca o pot redacta anticipat, cu nr de înregistrare de astăzi, dar cu data suspendării contractelor începând cu 31.12.2021. Întrebarea mea survine situație tensionate dintre mine și angajator și cred ca este rea-voința și nu necunoaștere. Ce se întâmpla dacă trece perioada suspendării și nu îmi va emite alte decizii? Este obligat legal sa le emită? ( ce Lege stipulează acest aspect).
Buna ziua, sunt asigurata CNAS si doresc sa inchei un contract ptr nastere intr-o cinica privata ( Sanador sau Medlife). Urmeaza sa efectuez o cezariana ( nu la cerere ci la recomandarea dr.) si clinicile mi-au spus ca ptr a deconta o parte din cheltuieli cu Casa, medicul care-mi va efectua operatia trebuie sa aiba contract cu Casa, insa nu are. si personal nu vad legatura cu calitatea mea de asigurat si platitor de taxe. Doresc sa primesc lamuriri via a vis de cele comunicare mai sus si de asemenea Legea unde este stipulat conditiile de acordare a decotarilor ptr sistemul privat a asiguratilor.
Am mai citit ceva evazit pe net, ca o procedura ce acum cativa ani, era de ajuns doar bilet de trimitere de la medicul de fam pe care-l prezentai la clinica . va rog sa ma lamuriti daca aveti idee. multumesc!
Buna ziua,

Urmeaza sa intru in concediu prenatal ( concediu de maternitate), acele 126 zile. Nelamurirea mea este referitoare la remuneratia in sine, eu avand 2 tipuri de venituri permanente. Unul pe contractul individual de munca si altul pe drepturi de autor. Stiu ca ptr concediul de 2 ani se iau in calcul 85 % si drepturile de autor, insa ptr cocediul prenatal nu am reusit sa ma lamuresc. Va rog raspuns , daca printre cititori este si cineva care se pricepe la HR .
Buna ziua. Adresez o întrebare in scopul lămuririi mele referitor la aceasta pensie alimentara. In anul 2012 instanța a stabilit o pensie alimentara de 175 lei reprezentant 1/4 din salariul minim pe economie (câte era 700 lei brut) de unde am dedus ca suma stabilită este din Brut și nu din net . S a stabilit astfel pentru ca tatăl copilului nu avea venituri in România, este plecat din anul 2010 in Italia unde nu am cunoștința dacă este salariat cu acte in regula sau nu . Întrebarea mea vine odată cu recalcularea acestei pensii pentru ca pe cale amiabila avem păreri diferite ( BRut sau net etc) plus ca as dori sa interoghez veniturile lui din Italia și vreau sa știu dacă venitul din chirii (250e) sunt cota parte. Precizez ca scot cu greu de ani de zile suma de 300 lei de la el
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare: daca imi trebuie autorizatia, as putea s-o obtin in conditiile in care mama (proprietarul), nu a facut succesiunea dupa moartea mamei sale ?
Buna ziua.

As dori niste lamuriri . Locuiesc in Orasul Pantelimon Ilfov, pe malul lacului . In acest moment pe locul unde vreau sa contruiesc sunt construite un hol, o camera si o mica bucatarie. Eu as vrea sa le modernizez pentru ca sunt de paianta si caramida si sa mai extind o camera. pot face acest lucru fara autorizatie ? constructia pe care vreau s-o consolidez se afla lipita de o alta casa. Multumesc
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
are rezidenta. cu veniturile nu stiu ce sa spun... e la " moda" sa nu ai carte de munca in italia.
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
tatal minorului nu are venituri in romania . de aceea s-a raportat la salariul minim pe economie si inca se raporteaza. in italia nu am cum sa dovedesc daca are contract de munca pe undeva si daca se poate raporta la salariul minim pe economie din Italiachiar si in cazul in care nu este angajat cu acte in regula acolo. Veniturile din inchiriere cred ca se poat obtine de catre instanta printr-o solicitare la administratia financiara a sectorului.
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
scuze.. e o ameteala totala in capul meu. in 2012 instanta s-a pronuntat in suma de 175 ron reprezentant 1/4 din salariul minim pe economie ( nespunand brut sau net ). uitandu-ma pe internet la salariul din 2012.. observ ca a fost 700 brut. de ce din net daca 1/4 din 700 fac 175 ? nu ar trb sa fie acelasi lucru si la salariul de 1450 ? = 362