avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate MadaCaravan

Activitate MadaCaravan

buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un punct de vedere, referitor la situatia urmatoare: locuiesc intr-un complex rezidential. sunt construite, vandute si locuite 13 case (fiecare casa cu proprietarul ei). in constructie sunt inca 20 de case, insa nevandute-proprietatea dezvoltatorului. dezvoltatorul a promis ca ne va asfalta strada din interiorul complexului, ca va instala stalpii de iluminat, si ca vom avea poarta electrica care se deschide la apelare unui nr de telefon. pana in prezent am avut poarta, care s-a stricat de 2 luni-deci nici pe ea nu o mai avem. altceva nimic.
de ceva timp dezvoltatorul insista foarte mult sa facem asociatie de proprietari. care este interesul lui in infiintarea acestei asociatii? mentionez ca nu toti proprietarii au in cintract obligatia infiintarii unei asociatii,
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Buna ziua!

Sunt angajata cu norma intreaga, de 8 ore, la o societate, in functia de Coordonator in materie de securitate si sanatate in munca, Cod COR: 226303.
Mi s-a ivit ocazia sa fac aceste activitati SSM si SU pentru o alta firma,
Nelamurirea mea este: cum cum sa procedez pentru a fi mai bine:
-pastrez CIM pe 8 ore si mai semnez un CIM pe 2 ore pe a doua firma cu functia de Inspector SSM
-pastrez CIM pe 8 ore, si mai semnez un CIM pe o functie de secretar (sau orice altceva) cu norma de 2 ore si prin decizie interna sunt numita Inspector SSM pentru a putea semna doc si pe a doua firma?

Mentionez ca indeplinesc conditiile din Lege pentru a ocupa posturile. detin Certificat inspector SSM de 80 de ore, Diploma Evaluator de risc, si Certificat Cadru tehnic PSI.

Multumesc!
Răspuns la discuția Dosar fizic SSM
Va multumesc pentru raspuns!
Imi puteti indica conform carui articol si lege se solicita originalul? Este cerinta legala, sau practica inspectorilor ITM?
Discuție Dosar fizic SSM
Buna ziua,

Este obligatoriu ca toate deciziile emise in domeniul SSM si SU sa fie in original la dosar, sau in cazul unui control aceste documente le putem prezenta si in copie?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Buna ziua,

Este legal, atat pentru mine cat si pentru angajatori, daca detin 2 functii cu norma de 8h/zi, la 2 angajatori diferiti, cu programul distribuit inegal(adica fara specificarea programului de lucru in cim)?
Ar insemna pentru mine 16 h/zi, sambata si duminica libere, si pentru fiecare angajatot in parte cate un cim cu 8 h/zi.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Conducator serviciu intern
Ce sa inteleg prin norma intreaga?
Cu alte cuvinte, pot fi conducator al serviciului intren la 2 societati diferite, cu contract de munca inregistrat?
Din cate stiu in codul muncii specifica fsptul ca max de ore lucrate/zi este de 12 per angajat.
Buna ziua!
S.a mai schimbat cumva legislatia ssm referitor la norma de lucru a unui angajat in pozitia de conducator serviciu intern intr.o unitate?
Poate o persoana sa ocupe aceasta functie cu norma de lucru fractinata, 4 sau 6 ore la 2 firme diferite?

Multumesc
Răspuns la discuția Telemunca
Ma refer la verificarea echipamentelor prevazuta la art 7 lit b. Este obligatia angajatorului sa faca aceasta verificare. La fiecare verificare cf cartii tehnice imi ttrebuie un certificat/adeverinta etc din care sa reiasa faptul ca echipamentul functioneaza in stare buna? Ma refer spre exemplu la un laptop.
Si knca un aspect: evaluarea de riscur se face pe loc de munca. Daca am 50 de telesalariati, trebuie sa fac 50 de evaluari?
Discuție Telemunca
Buna ziua,

Avand in vedere ca de putin timp a intrat in vigoare legea prind telemunca, ce modificari ar trebui sa fac pe parte de ssm? Am colegi cate lucreaza de acasa. Ce schimbari/precizari ar trebui sa fac on documentatia ssm?
In art 7 pct b al acestei legi spune ca trebuie facuta verificarea echipamentelor de lucru. Cum as putea sa fac aceasta verificare avand in vedere ca nici SEPP si nici membrii SIPP nu sunt autorozati sa faca aceste verificari?
Răspuns la discuția perioada pastrare documente
Inteleg ca dupa ce angajatul inceara contractul de munca, aceste documente le pot distruge? Nu le mai pastez in arhiva 5 ani cum am aflat in timpul controlului?

Stiu ca fisele de apt se emit pe un an, dar dupa un an, ce fac cu ele? Le tin atasate carnetului? Cat timp le tin?

Dar despre deciziile ssm si su, evaluarea de riscuri? Le distrug cand isi pierd valabilitatea?