avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate alinacosmina

Activitate alinacosmina

Buna ziua,

Doresc o parere juridica, daca se poate, cu privire la o mostenire.

Este vorba de o casa cu suprafata de 14 ari, mostenirea este de la bunici din partea tatalui.
La decesul bunicilor s-a facut succesiunea intre frati, 3 la numar, fiecare avand partea egala la casa.
Recent tatal meu a decedat, iar mostenitori sunt eu, fratele si mama.
Urmeaza sa se faca succesiunea dupa tatal meu asupra parti pe care o detine din casa bunicilor.
1. Cum se va imparti partea lui intre noi: eu, fratele si mama.
2. In cazul in care cei doi frati ai tatalui meu (fratii tatalui meu nu au copii) cedeaza partea lor din casa bunicilor, fratelui meu, in acest caz eu si mama putem fi scosi din casa daca nu vrem sa vindem partea noastra?
3. Puteam pastra mica partea care ni se cuvine de la tatal meu fara a fi obligati sa cedam partea noastra in urma unor expertize, adica sa fim despagubiti financiar fara dorinta noastra? (eu si mama am dori sa ramanem cu partea care ni se cuvine din casa.)

Multumesc anticipat.
Discuție daune
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema.
Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a unui biciclist. Sotul meu a iesit de pe un drum secundar in drum principal si sa a asiurat dar biciclistul a aparut din senin, fapt atestat si de ceilalti pasagerii din masina(sotul lucreaza la o firma de transport persoane) Biciclistul a avut o alcoolemie de 0.9 la mie. A avut 2 coaste rupte. Spitalizarea si bicicleta au fost platite de catre sot si s-a facut o hartie de mana semnata de biciclist, un martor si sofer, din care rezulta ca biciclistul nu are nici o pretentie financiara . La politie cazul este inca in cercetare.

Acuma la o aproximativ o luna de la accident , susutine ca are o vanataie si a fost trimis la ortopedie la investigatie.

Intrebarea mea este daca poate sa aiba vreo pretentie financiara avand in vedere declaratia facuta si faptul ca survine la o luna de la accident si in raportul de externare nu apare o astfel de vanataie sau altceva.


Va multumesc mult.

O zi placuta.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat juridic intr-o problema.
Sotul meu a avut un accident luna trecuta din care a rezultat vatamarea corporala a unui biciclist. Sotul meu a iesit de pe un drum secundar in drum principal si sa a asiurat dar biciclistul a aparut din senin, fapt atestat si de ceilalti pasagerii din masina(sotul lucreaza la o firma de transport persoane) Biciclistul a avut o alcoolemie de 0.9 la mie. A avut 2 coaste rupte. Spitalizarea si bicicleta au fost platite de catre sot si s-a facut o hartie de mana semnata de biciclist, un martor si sofer, din care rezulta ca biciclistul nu are nici o pretentie financiara . La politie cazul este inca in cercetare.

Acuma la o aproximativ o luna de la accident , susutine ca are o vanataie si a fost trimis la ortopedie la investigatie.

Intrebarea mea este daca poate sa aiba vreo pretentie financiara avand in vedere declaratia facuta si faptul ca survine la o luna de la accident si in raportul de externare nu apare o astfel de vanataie sau altceva.


Va multumesc mult.

O zi placuta.
Răspuns la discuția vanzare apartamentbu
Dar daca eu schit creditul dupa care o Cand?
Buna ziua,
Va ro sa ma ajutati in legatura cu o intrebare:
in urma cu aproximativ 2 ani am cumparat un apartament cu programul Prima casa. daca achit integral creditul luat de la banca pot sa vand proprietatea? presupun ca dupa achitarea creditului integral, devin proprietar de drept, nu?

Va multumesc mult