avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Oleg.Chitic

Activitate Oleg.Chitic

dar ce insamna sta culpa ?as dori sa stiu
Buna am o problema foarte mare si doresc sa ma ajutati cu un raspuns . Cu 2 ani in urma am fost judecat. Hotararea a fost asa: mi s-au dat 4 ani si 8 luni inchisoare si 3 ani cu termen de probatiune si mi s-a spus in caz de mai fac vreun dosar penal merg la puscarie.

Acum a trecut un 1 an de cand a fost hotararea si am facut un nou dosar penal pe alcool la volan cu grad avansat de ebrietate. Acum nu a fost nicio hotarare fiindca judecata se amana: prima data nu era procurorul, a doua oara nu era avocatul, a 3-a oara nu era judecatorul, a 4-a oara am rugat instanta sa-mi dea voie la un alt avocat si iarasi s-a amanat si uite asa a trecut inca un an.

Acum imi caut alt avocat m-am uitat pe sentinta din 2015 de cand a fost hotararea si mi-a mai ramas 1 an cu termen de probatiune până expira. As dori sa stiu cum sa procedez si care sunt sansele sa nu merg la puscarie? Eu inca n-am fost recunoscut vinovat nici nu m-a intrebat instanta dacă recunosc sau nu fiindca se anula.
nu asta sa intimplat in republica Moldova la o statie de alimentare eu nu mergeam la volan mergea un prieten el a parcat masina in fata usilor la intrare eu dupa mam urcat si am ferito de la intrare si am fost semnalizat de politie cam asta a fost :(
nustiu cum se pedepseste in romania dar in moldova cred ca voi scapa cu amenda sau munca nemunerabila in folosul comunitati
adica vreti sa spuneti ca ma va inchide dar sunt si sanse sa scap doar cu amenda ? eu doar nu am mers mult am parcato citiva metri mai in spate de staia de alimentare
mie abea prima data mise intimpla credeam ca nuva fi ninic grav caci am baut doar un pahar cu vin si atit
buna ziua doamna inga cer scuza de deranj am o problema la data de 11.02.2017 aproximativ in jurul orei 01:30 ma aflasem la o statie de alimentare un prieten a parcat masina in fata usilor la intrare dupa care eu am servit un pahar cu vin si la citeva minute am fost rugt de o persoana sa sa parchez masina in alta parte eu mam urcat la volan si am vrut sa parchez masina mai in spate si am oprit motoru la moment am fost stopat de politia M A I mia cerut actele am spus ca ale masini sunt in regula dar eu permis nu am am fost supus testarii alcooscopice DRAGER si nu miau aratat cit am miau spus sa ma urc in masina si ca sa ne intelegem mau dus la citiva cilomeri si miau cerut 200 euro eu nu leam dat nimic lemam spus ca am servut numai un.pahar cu vin dupa mau dus la ei la sectie am suflat searasi in aparat si miau indikat 0.52 eu nu am stiut ca e asa grav 0.52 eu doar am servit un pahar cu vin nu mai mult si miu spus sa nu ma duk la analiza de singe ca va fi totul bine am semant actele si uite ca ma chemat procurorul mia spus can timp de doua saptamini va fi sudu ce va fi va rog sami raspundeti cine a trecut prin.asa situatie
buna rog sa luati in seriozitate acum un an jumate am fost judecat miau dat 3 ani termen de probatiune pin acum nam.mai avut careva probleme tot ok la data de 11.02.2017 mergeam cu un prieten la statia de alimentare prietenu meu a parcat masina in fata usilor la intrare dupa care am fost rugat sa parcez masina in alta parte eu servisem numai un pahar cu vin am esit afara mam urcat in.masina am fcut citiva metri in spate am parcat masina am oprit motorul la moment am fost semnalizat de politie la care miau cerut actele eu leam comunikat ca nu vroea. sa plec doar am parcat masina eu permis nu am am suflat in aparatul drage la care mia aratat 0.52 in aeru expirat miau facut dosar penal si miau spus ca ma va chema la sud ce mise va intimpla