avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate maimutila

Activitate maimutila

Buna ziua ,
Ma confrunt cu urmatoarea problema , Vreau sa construiesc o casa (reamenaajare , recompartimentare si supraetajare, pe teren exista o constructrie alipita deja la calcan) si vecinul a zis initial ca im da semnatura dar acum a venit cu o propunere sa imi vanda mie terenul respectiv de 100m2 la un pret triplu decat al zonei , i-am oferit un pret dublu pe el dar nu vrea si refuza sa imi dea acordul. Ce variante am sa il oblig sa imi dea acel acord , acum devine o chestie de principiu nu doar de bani si vreau sa fac toate demersurile legale sa obtin acordul sa construesc .
multumesc
Am urmatoarea speta si ce pedepse se pot primi .
-Se presupune ca o persoana ia de cateva ori(3-4 ori) nu mai stie exact in perioada august-septembrie 2016 cate 30-40 cartuse de tigari de contrabanda de la o persona si le vinde altei persoane toate aceste tranzactii facanduse cu inca un prieten .
La percehzitia domiciliara nu se gaseste nimic .
Pe telefonul personal nu se gaseste nimic.
La celalat prieten ce gasesc bani 3000 euro in urma vanzarii unei masini cu cateva zile inainte si 2 telefoane de pe care sau trimis niste mesaje text care il incrimineaza si mai exista o filmare cand da o punga neagra la un alt inculpat in dosar . La prieten se dispune retinerea pt 30 zile , lui i se da drumul pt lipsa de dovezi. Se revine dupa ceva vreme pt declaratii si i se aduce la cunostinta ca exsita si impotriva lui dovezi (declaratia prietenului impotriva lui , niste sms trimise de la el din locuita de pe telefoanele gasite la prieten lui si o poza cu el fiind in masina in momentul cand cand prietenul a dat punga la celalt inculpat in dosar retinut si el si apoi merg toti trei la o cafenea.
Pana in momentul de fata nu sa dat nici o declaratie si cercetarea se face in stare de libertate fara nici o masura .
Ce ma intereseaza mai mult este daca se merge pe recunoasterea faptei si un eventual denunt propus de procurori care ar fi pedeapsa posibila si daca exista sansa unei condamnari cu suspendare in conditiile in care nu are cazier , nu are nici macar o amenda , are doi copii mici in intretinere ( 3luni si 4 ani) . Si daca s-ar merge pe nerecunoastere care ar putea fi consecintele.
Are avocat angajat si are incredere deplina in el dar asa vrea sa mai aud si alte pareri.