Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acord Vecin Constructie alipita la calcan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acord Vecin Constructie alipita la calcan

Buna ziua ,
Ma confrunt cu urmatoarea problema , Vreau sa construiesc o casa (reamenaajare , recompartimentare si supraetajare, pe teren exista o constructrie alipita deja la calcan) si vecinul a zis initial ca im da semnatura dar acum a venit cu o propunere sa imi vanda mie terenul respectiv de 100m2 la un pret triplu decat al zonei , i-am oferit un pret dublu pe el dar nu vrea si refuza sa imi dea acordul. Ce variante am sa il oblig sa imi dea acel acord , acum devine o chestie de principiu nu doar de bani si vreau sa fac toate demersurile legale sa obtin acordul sa construesc .
Buna ziua! Daca aveti deja carte funciara cu imobilul si terenul faceti cerere pentru obtinerea certificatului de urbanism. In certificat veti gasi toate actele necesar a fi elaborate pentru emiterea autorizatiei de construire. Veti afla in ce consta cererea de acord vecini, veti afla daca din punct de vedere tehnic vi se permite sa faceti lucrarile dorite, veti face expertiza tehnica asupra constructiei existente, documentatia cu viitoarea constructie. Unele dintre aceste acte si detalii se vor atasa cererii pentru acordul vecinului. Cererea se va formula printr-un executor judecatoresc cu termen de raspuns. Daca refuzul vecinului nu este intemeiat pe temeiul legal, veti cere instantei de judecata acest acord. Daca dvs. nu indepliniti toate conditiile legale dispuse in certificatul de urbanism, in expertiza etc, vecinul va fi indreptatit sa va refuze.