avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate Anonim25x

Activitate Anonim25x

Buna ziua,
As dorii sa stiu dupa cat timp intervine abilitarea de drept (adica sa pot sa imi scot un cazier judiciar curat pentru angajare sau obtinerea unor atestatate etc.

Azi 18.10.2021 am incheiat perioada de supraveghere de 3 ani. (2018 - 2021).
Decizia penala de la curtea de apel a ramas definita in 18.10.2018 (fapta facuta in 2017).
In cazier spune asa :

Solicitantul este inscris in cazierul judicial cu urmatoarele date:
Condamna la 1 an inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 367 alin. 1 NCP si interdictia drepturilor prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP pe o perioada de 2 ani , art. 66 alin. 1 lit. b NCP pe o perioada de 2 ani. Condamna la 6 luni inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 16 alin. 1 Lg. 194/2011 , art. 35 alin. 1 NCP. Condamna la 6 luni inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 4 alin. 1 Lg. 143/2000 . Contopeste 1 an sporit cu 3 luni in final 1 an si 3 luni inchisoare cf. art. 91 NCP suspenda executarea pedepsei sub supraveghere - termen de incercare 3 ani cu aplic. ped. accesorie prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP , art. 66 alin. 1 lib b NCP si interdictia drepturilor prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP pe o perioada de 2 ani , art. 66 alin. 1 lit. b NCP pe o perioada de 2 ani. Aplica art. 93 alin. 2 lit. a NCP si art. 93 alin. 3 NCP , dispusa prin S.P. nr. XXX din 15.06.2018 nr. dosar XXXX/XX/2017 Tribunalul TIMIS def. prin D.P XXXX la 18.10.2018 Curtea de Apel Timisoara.

Asta este tot ceea ce scrie in cazie, in principiu am primit 1 an si 3 luni suspedare cu 3 ani sub supraveghere (termenul de 3 ani sub supraveghere implinit azi) si 2 ani interzicerea drepturilor etc..
Am si primit proces verbal de incheiere a supravegherii.

Intrebarea mea este cand pot avea si eu un cazier curat macar pentru angajare sau obtinerea unor atestate care cer cazierul curat ?

Rog sa raspunda doar cei care cunosc.
Multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns , deci sa inteleg ca termenul de 10 zile incepe de cand imi va fi comunicata sentinta si abia dupa cele 10 zile va ramane definitiva daca nu este atacata prin apel . Dar daca se mentin masurile asiguratorii ? Este vorba despre o suma de bani , precizez ca nu este vorba in dosar de prejudiciu adus statului , am sanse sa recuperez acea suma ? Sau doar daca se va ridica masura asiguratorie ?
Buna ziua , am un dosar penal in care prima instanta sa pronuntat la data de 15.06.2018 si am primit o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere si 100 zile munca in folosul cumunitatii cu terment de 10 zile pentru contestatie . Nelamuririle mele sunt : cand va ramane definitiva aceasta pronuntare daca parchetul nu va face apel ? In data de 25.06.2018 ? Si a doua nelamurire este de ce instanta nu sa pronuntat in privinta masurilor asiguratorii sau cheltuielilor de judecata ? Sa pronuntat doar asupra pedepsei si atat .
Buna ziua , ieri mi-a fost schimbata masura arestului la domiciliu cu control judiciar cu termen de 48 ore pentru contestatie , intrebarea mea este in cat timp ramane definitiv raspunsul daca nu se face contestatie de procuror , abia dupa cele 48 ore ?
Multumesc pentru raspunsuri , ati spus mai sus "Daca voi fi trimis in judecata " , exista posibilitatea sa nu fiu trimis in judecata ? De ce depinde acest lucru ?
Toata povestea sa intamplat acum aproximativ 2 saptamani cand am fost oprit in trafic pe un echipaj format din 2 politisti de la Politia Rutiera pentru un control de rutina eu si inca 2 masini , am dat toate actele totul a fost in ordine pana cand i-am parut suspect politistului asa ca celelalte 2 masini au fost lasate sa plece si m-a intrebat daca am consumat ceva iar eu i-am raspuns ca nu am consumat absolut nimic si ca nu consum de obicei doar ca sunt foarte obosit . Am fost supus testului pentru alcool unde a iesit 0 si spre ghinionul meu acest echipaj aveau asupra sa si un test pentru droguri numit DrugTest , am fost supus si acestui test unde din toate substantele examinate de acel aparat mi-a iesit pozitiv substanta numita "Amfetamina" iar celelalte negative . In acest moment toata povestea a inceput sa ia amploare si sa lasat cu perchezitia masinii unde sa gasit un plic sigilat cu 25 grame de substanta pshihoactiva , factura cu numele meu si pretul cat a costat deoarece am cumparat-o de pe un site din Olanda,Amsterdam . Plicul a fost retinut ca si dovada si trimis la laborator pentru analize . Pont sigur sau ghinion nici nu mai conteaza . Dupa toate acestea am fost dus la spital pentru recoltarea probelor biologice ( urina si sange ) , rezultatul testului de urina a venit pe loc dar a iesit negativ acea substanta "Amfetamina" dar a iesit pozitiv alta substanta care la aparatul lor a iesit negativa si anume THC care este din marijuana , deci total invers , am fost informat ca rezultatul aparatului lor cat si rezultatul testului de urina nu este asa important ca cel mai important va fii rezultatul testului de sange . Mi-a fost retinut permisul pe loc fara drept de a conduce , am fost incadrat la art . 336 al 2 din CP si am dat o declaratie care nu contine date importante despre ce mi-a fost gasit si asa mai departe spunandumi-se ca voi fii chemat ulterior pentru alte declaratii si am fost lasat sa plec . Tin sa precizez ca in aceea zii nu am consumat absolut nimic si e posibil sa mai fii ramas ceva in organism din zilele anterioare si vreau sa precizez ca am primit acuma cativa ani o condamnare de 2 ani si 6 luni cu suspendare si 1 an si 6 luni de incercare deci in total 4 ani care trebuiau sa expire luna viitoare in Mai . Am aflat ca nu pot face reabilitarea din cauza acestei intamplari pana nu se va termina totul . Din acel moment nu stiu absolut nimic despre permis sau despre dosarul penal care urmeaza.

Va rog sa nu ma criticati si doar sa ma ajutati cu sfaturi ce sa fac si ce va urma . Va multumesc si tot respectul Avocatnet.ro .

Intrebariile mele sunt :
1. Cum pot afla ceva de permisul meu
2. Ce se va intampla cu permisul meu ? va fii suspendat sau anulat ? am fost incadrat la art . 336 al 2 din CP . Daca va fii suspendat , pentru cat timp sau cat va dura toata treaba ? Banuiesc ca totul va conta de rezultatul testului de sange care probabil va arata ca in aceea zii nu eram sub influenta ci doar aveam ramas in organism.
3. Banuiesc ca ceea ce a fost gasit in autoturism nu are legatura cu permisul asa ca va urma un dosar penal , am sansa sa scap dupa toate acestea fara condamnare cu executare tinand cont ca mai aveam 1 luna pana sa termin condamnarea cu suspendare care o aveam ?