avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate AurelianDan

Activitate AurelianDan

Răspuns la discuția Partaj judiciar
Multumesc mult pentru raspuns! Este vorba de in prejudiciu stabilit intr-un proces penal,in valoare de 252 000 Euro. Apartamentul a fost deja evaluat la 29 000 Euro. Locuim impreuna cu socrul meu,care a fost deja audiat in procesul de partaj judiciar si a declarat ca eu am avut contributie mai mare la renovarea,imbunatatirea si intretinerea apartamentului,cumparat in 2010. In 2011 sotia mea a ramas fara loc de munca,deci fara venit,toate reparatiile si imbunatatirile facandu-se din pensia mea de invaliditate. Tot ce sper este sa nu ma forteze sa vand si eu partea mea,deoarece alt domiciliu nu am. Toate acestea se intampla in conditiile in care am pierdut procesul penal fara a putea sa dovedim ca vina producerii acelui prejudiciu apartine altei persoane,Hotararea penala in care se stabileste condamnarea fiind copy/paste de pe rechizitoriu. Apelul declarat de avocat a fost declarat tardiv deoarece plicul care continea acest apel a disparut de la dosarul cauzei. Am demonstrat ca apelul a fost facut in termen,s-a solicitat recipisa postala in original,am depus-o dar in final nu s-a tinut cont de ea. Pe rand au "cazut" Recursul in casatie,Contestatia la executare si cea in Anulare. Mai avem de solicitat doar Revizuirea dar se pare ca nu ne incadram in nici o conditie de revizuire. Acum avem si problema asta cu partajul judiciar si sper sa reusim totusi sa ramanem in apartament. Poate cand va fi sotia mea acasa sa ne revenim putin financiar si sa consultam un avocat pentru a trata serios problema Revizuirii,cu care ,am inteles ca se poate ajunge la rejudecarea procesului,rejudecare in care poate se va tine cont si de probele noastre si de argumentele noastre. Stiam ca justitia este oarba,dar in cazul sotiei mele a fost si surda. Cu respect!
Discuție Partaj judiciar
Buna ziua,
Este vorba de un apartament,proprietate comuna intre soti. A fost demarat partajul judiciar de catre o firma de asigurari,pentru acoperirea unui prejudiciu atribuit unuia dintre soti. Ce se intampla in acest caz daca celalalt sot nu doreste sa isi vanda partea?
Au dat solutia:"Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestația la executare. Anulează executarea silita si toate actele de executare silită efectuate in dosarul de executare nr. xxx/2019 al BEJ xxx. Ia act ca contestatorul nu solicita obligarea intimatei la plata cheltuielilor de judecată. Cu apel in 10 zile de la comunicare. Apelul se va depune la Judecătoria xxx.
Pronunțată prin punerea soluției la dispoziția părților prin mijlocirea grefei instanței, azi, 27.01.2020.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 27.01.2020
"
Este vorba de invocarea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita intr-un credit ipotecar. Din pacate nu am avut posibilitatea sa angajez un avocat,inca nu ma bucur,sper sa fie bine pana la final. Ce se va intampla in continuare?
"Admite contestaţia la executare. Anulează executarea silita si toate actele de executare silită efectuate in dosarul de executare..."
Ce presupune aceasta admitere ? Este vorba de un credit ipotecar din 2007 pentru care a fost invocata prescriptia.
Cu respect!
Va multumesc mult!
Chiar sunt curios daca vor da pronuntarea astazi,deoarece am vazut un comunicat al Adunarii Generale a Judecatorilor care restrange spetele proceselor care se vor judeca doar la Urgente...
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Ce inseamna :"Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la data de 27.01.2020, pronuntarea hotararii se va face prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei. Pronunţată in sedinta publica azi, 13.01.2020.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 13.01.2020"
Va mai fi comunicata acasa incheierea? De la ce data incepe sa curga termenul de Apel?
Va multumesc!
Abrogarea Legii recursului compensatoriu a fost votata in Parlament,urmeaza sa fie promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul Oficial. In presa se stipuleaza zeci de informatii,printre care,chiar ministrul justitiei sustine ca aceasta lege va produce efecte chiar daca este abrogata deoarece i se aplica"principiului constitutional al legii mai favorabile". Se intelege ca vor beneficia de ea in continuare detinutii care sunt deja in executarea pedepsei?
Va multumesc mult!