avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate marianalascu

Activitate marianalascu

Buna ziua.Doresc sa stiu ce trebuie sa fac in cazul in care copilului meu in varsta de 3 ani si 6 luni ,nascut in italia si reintors acasa in braila,nu i se acorda alocatia de stat de care nu a beneficiat de la nastere pana azi nici in italia nici in romania.Am depus dosarul in urma cu 9 luni in oct.2016 la reintoarcerea in tara ,la ANPIS Braila cu toate actele cerute inclusiv cu modulul eliberat de INPS Italia prin care se dovedeste neplata alocatiei pe teritoriul Italiei.Cu toate acestea dosarul a fost respins pe motiv ca INPS nu a raspuns interogarilor facute de institutia Romana. Ce trebuie sa fac?Va multumesc
Cum trebuie sa procedez pentru a primi alocatia copilului meu in varsta de 3 ani si 6 luni nascut in italia , in conditiile in care am depus dosarul la AJPC Braila orasul de rezidenta cu toate actele cerute inclusiv modulul completat de INPS , institutia italiana care se ocupa de acest lucru ,prin care se face dovada ca pe teritoriul italiei de la nasterea copilului ian.2014 pana azi nu s-a beneficiat de alocatie.Cu toate acestea mi s-a refuzat dosarul pe motiv ca in urma interogarilor inps italian nu a dat un raspuns.Va multumesc.
Buna ziua. Doresc sa stiu si eu cum pot sa fac sa recuperez alocatia copilului meu in varsta de 3 ani si 5 luni ,nascut in Italia ,reantorsi in Romania am depus actele necesare inclusiv dovada emisa de inps in care se specifica ca de la nasterea copilului din 2014 pana in noiembrie 2016 ,data depunerii cererii catre AJPS Braila ,copilul nu a beneficiat de alocatia de stat pe teritoriul Italiei si de asemenea nici in Romania,Asteptam raspunsul de 8 luni si dupa lungi telefonate atat aici in Braila cat si la INPS ,nu am primit niciun raspuns,unde trebuie sa ma adresez ? Va multumesc.