Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia copil nascut in strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia copil nascut in strainatate

Buna ziua. Doresc sa stiu si eu cum pot sa fac sa recuperez alocatia copilului meu in varsta de 3 ani si 5 luni ,nascut in Italia ,reantorsi in Romania am depus actele necesare inclusiv dovada emisa de inps in care se specifica ca de la nasterea copilului din 2014 pana in noiembrie 2016 ,data depunerii cererii catre AJPS Braila ,copilul nu a beneficiat de alocatia de stat pe teritoriul Italiei si de asemenea nici in Romania,Asteptam raspunsul de 8 luni si dupa lungi telefonate atat aici in Braila cat si la INPS ,nu am primit niciun raspuns,unde trebuie sa ma adresez ? Va multumesc.
Puteti sesiza :

1. ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială
[ link extern ] /

2. Ministerul Muncii şi Justiţiei Sociale
E-mail:relatiicupublicul@mmuncii.gov.ro