avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian568

Activitate Adrian568

Răspuns la discuția Dosar penal, inculpat
Sper sa se rezolve asa. Dacă se poate dacă nu.... Asta este. Prostia și domnia se plătește.

Adrian568 a scris:

Asa am sa fac. Dat fiind ca este prima fapta. Nu am antecedente penale. Prejudiciul mic și recuperat. Omul o sa vina sa ne împacăm. Iar șeful de post de acolo mi-a comunicat ca se poate rezolva... Mare lucru nu pățesc, doar o condamnare cu suspendare. Deși nu cred ca ar fi cazul. Oricum regret enorm ceea ce am făcut.... Va dați seama.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu va puteti impaca pe tot.
Incercati sa apelati la avocat daca vreti sa va aparati.



Răspuns la discuția Dosar penal, inculpat
Asa am sa fac. Dat fiind ca este prima fapta. Nu am antecedente penale. Prejudiciul mic și recuperat. Omul o sa vina sa ne împacăm. Iar șeful de post de acolo mi-a comunicat ca se poate rezolva... Mare lucru nu pățesc, doar o condamnare cu suspendare. Deși nu cred ca ar fi cazul. Oricum regret enorm ceea ce am făcut.... Va dați seama.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu va puteti impaca pe tot.
Incercati sa apelati la avocat daca vreti sa va aparati.

Răspuns la discuția Dosar penal, inculpat
Si vreau sa stiu daca isi retrage plangerea se mai ia in considerare ceva ?
Răspuns la discuția Dosar penal, inculpat
Eu sunt de acord sa imi angajez un avocat , dar o sa imi dea ei unu din oficiu .... este indicat sa il aleg pe cel din oficiu ?
Răspuns la discuția Dosar penal, inculpat
Bun si acum daca omul se impaca cu mine si isi retrage plangerea ?
Buna seara . Am si eu o mica intrebare . Anul trecut am savarsit o infractiune de inselaciune . Am fost citat in calitate de suspect in data de 22.01.2019 , Am fost sa dau declaratie . Am recunoscut fapta si am spus exact cum am facut , omul acela si-a recuperat prejudiciul , A spus ca se impaca cu mine . Saptamana viitoare trebuie sa merg la timisoara . Ei mau incadrat in acel dosar la urmatoarele infractiuni concurente : fals in scrisuri, inselaciune si frauda electronica .Intrebarea mea este urmatoarea :
Daca omul se imapaca cu mine si declaram amandoi ca ne-am impacat incazul infractiunilor concurente se mai poate face ceva ?Adica mai pot raspunde penal .... ca ma citat de 2 ori si am dat o groaza de bani sa merg acolo ....Omul si-a recuperat prejudiciul si vrea sa ne impacam. Vreau sa stiu daca se mai inainteaza dosarul daca ne impacam ....
Si daca se mai inainteaza dupa impacare ce pot pati ! Si daca exista vreun domn avocat care ma poate ajuta cu cazul. Domnul sef de post de acolo a spus ca inlatura raspunderea penala dar raman cu cele doua si ca trebuie sa fac o intelegere cu procurorul daca vreau sa rezolv.... Si ca situatia in cazul meu este mai favorabila .... Nu mai inteleg nimic din ce mi se spune ...
Răspuns la discuția Citat în calitate de suspect
Domnu Claudiu credeti ca in situatia de fata imi permit un avocat ? Abia ma descurc cu bani de pe o zii pe alta domnule ! Pedeapsa in regim de detentie oricum nu o sa fac ! Cel mai probabil o amenda ! Sau suspendarea ! Este un prejudiuciu prea mic pentru asta si fapta nu sa repetat ! Aviz la ce ati spus dumneavoastra ,ca m-am gandit . 400 de lei este prejudiciul in mediul online a fost data teapa iar bani au fost pusi prin money gram ! din alta tara ! Deci ......Nu stiu o sa apelez in caz ca va fi nevoie urgenta dar deocamdata nu stiu nici eu nimic ! Si acolo nu ma pot deplasa ! Sa ma duca ei ca eu nu am cum sa merg 420 de km dus 420 km intors!Va dati seama ca drumul este cat prejudiciul :)) si nu ies nicaieri ! Eu ii sun luni pe cei de la sectia de politie si vorbesc cu ei , sa imi lase numarul celui ce a depus plangerea sa discut si cu dansul sa fie treaba buna sa imi cer scuze si sa ne impacam pe cale amiabila ! Si punct ! Daca nu sa faca ce vrea ! Ca eu lucrez pe 14 mil domnu claudiu ganditi-va ! Nu imi permit multe lucruri.............................Am 22 de ani unde sa ma duc daca tara asta nu imi ofera nimic !
După cum am mai spus! Am fost citat in calitate de suspect. Îmi poate spune cineva ce înseamnă 222/P/2018? Despre ce articol este vorba sau etc.... Sa îmi comunice cineva!
Răspuns la discuția Citație de prezentare
Corect. Am sa sun mâine sa vad despre ce este vorba! Ca am lăsat un număr de telefon atunci când mi sa predat citația..... În caz ca e ceva pot cere sa se transfere dosarul la mine aici. Ca totuși sunt 420 de km pana acolo și mna.... Chiar nu am posibilitatea!
Astăzi 14.11.2018, am primit o citație de la politia Deta, eu fiind undeva la 400km de ei. Sa ma prezint la ei ca sunt suspect în dosarul cu nr 222/P/2018...... Ce sa fac? În caz de ne prezentare ce se întâmplă?!