avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Nicusorneacsu

Activitate Nicusorneacsu

Buna ziua, sotia mea lucreaza la un magazin alimentar din Vaslui avand contract de munca pe timp indeterminat cu salariul minim pe economie. Noi peste 2 luni de zile o sa ne mutam la Constanta deci ne vom schimba resedinta si domiciliul.
Angajatorul zice ca o sa ii dea adeverinta necesara pentru somaj, si as vrea sa stiu daca actele necesare le putem depune la Constanta.
Va multumesc anticipat.

........Astazi in 2017 exista o lege care sa imi permita obtinera autorizatiilor necesare.
Imi cer scuze, am uitat sa pun semnul "?" .Era o intrebare. Deci corect ar fi :
........Astazi in 2017 exista o lege care sa imi permita obtinera autorizatiilor necesare?????
Buna seara ..in 2013 am cumparat un apartament la parter inalt in Constanta ,sub acest apartament am mai achizitionat alte 2 locuri de parcare ...am inceput renovarea aparamentului iar din acele 2 locuri de parcare am construit o camera care se uneste la apartament printr-o scara interioara..acum as dori sa intru in legalitate .
cum pot face? ce pasi ar trebui sa urmez? se poate schimba destinatia locurilor de parcare private in spatiu de locuit? tin sa precizez ca la subteranul blocului sunt unicul care a cumparat locuri de parcare ..... Am adus in discutie acceasi problema si in 2015..fara sa rezolv nimic pentru ca la timpul respectiv nu exista o lege care sa imi permita intrarea in legalitate. Astazi in 2017 exista o lege care sa imi permita obtinera autorizatiilor necesare. Va multumesc frumos.
Sa speram ca nu mai dau peste alte rude caci la Vaslui chiar este bataie de joc mai ales pentru oamenii simpli. In orice caz am sa tin la curent cu aceasta situatie indiferent de final pozitiv sau negativ.
Va multumesc mult pentru clarificari si sfaturile acordate. Va doresc numai bine.
Avete mare dreptate. Sunt inventil ale companiei de asigurari.
Va multumesc pentru sfaturi.
Va multumesc, dar va spun sincer ca eu nu am de gand sa chiem pe nimeni in instanta.Am sa scriu presedintelui asociatiei o solicitare si am sa clarific situatia cu compania de asigurari ( caci ei insista sa aduc o adeverinta pentru a imi putea despagubi dauna) asa cum m-ati sfatuit dumneavostra, si sincer nici cu vecinul nu vreau sa ma cert, vreau doar sa imi rezolv problema iar asigurarea sa ma despagubeasca in baza constatarilor facture de inspectorului de dauna.
Va multumesc pentru sfaturile acordate.
Voi actiona in acest fel. Va multumesc pentru timpul acordat.
O zi placuta va doresc.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema si nu stiu cum sa reactionez fata de administrator. Am un apartament in Vaslui pe care il folosesc o data pe luna, cand eu si sotia venim la oras pentru medic, noi locuim la tara. Acum doua saptamani in apartament am gasit tavanul din baie inundat. Am vorbit cu vecinul si mi-a raspuns ca stie de situatie dar ca nu il intereseaza. In acel moment am contactat compania la care apartamentul este asigurat ei au trimis un evaluator pentru a constata dauna.Cei de la asigurare mi-au cerut in plus o adeverinta de la administratorul blocului pe care l-am poftit in casa pentru a vedea in ce situatie este baia mea. Acesta mi-a raspuns ca este vina vecinului dar nu imi poate da nici un fel de adeverinta ( devenind foarte recalcitrant) pentru ca vecinul care locuieste deasupra mea este fratele lui si nu vrea ii faca probleme. Tin sa precizez ca sunt o persoana foarte pasnica vresau doar sa imi rezolv problema. Cum pot reactiona fata de administratorul blocului pentru a avea acea adeverinta?
Va multumesc anticipat.