avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate titirca

Activitate titirca

La care tribunal pot sa depun o cerere de inscriere la masa credala si in cate exemplare se trimit documentele?
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:institutia la care lucrez i-a aplicat lui X o amenda contraventionala,pe care acesta a contestat-o la instanta.
La I termen de judecata ma duc cu intampinarea(pt.a o depune si a cere probe).Desi dosarul meu era printre ultimele pe lista,aflu cand imi vine randul ca instanta luase acest dosar al 2 lea din sedinta,audiase un martor(cel din procesul verbal de contraventie) si,mai mult,ramasese in pronuntare.
Era clar ca nu mai puteam sa fac nimic pe moment,asa ca va intreb pe voi:am vreun temei legal sa contest cele intamplate(mai ales ca-l banuiesc pe judecatorul din cauza de practici......sa zicem nu tocmai la locul lor).
Da,s-au incheiat contracte clare si semnate de ambele parti.
Problema e ca in contracte scrie ca acesti clienti platesc in termen de 30 de zile de la data primirii facturii insa,desi nu exista confirmari postale ca acestia au primit facturile,li s-au calculat totusi penalizari.
Intrebarea mea este: cum pot sa scap de ei din inregistrarile contabile ale institutiei(mai ales ca nu mai am ce recupera pt.ca 90% din ei nu mai exista)?
Buna ziua,problema mea este urmatoarea: serviciul economic din institutia la care lucrez a emis facturi catre anumiti clienti ,clienti care aveau stipulat in contract ca trebuie sa plateasca in termen de 5 zile de la data primirii facturilor. Institutia s-a trezit sa-i dea in judecata pe clientii care nu au platit dupa 2 ani,insa exista o pb: acestia nu au primit facturile(nu exista confirmari de primire) sau au refuzat primirea lor,insa li s-au calculat penalitati(conform contractului,penalitatile se calculau daca respectivul client nu platea in termen de 5 zile de la primirea facturilor).
Intrebarea mea este: se pot actiona in judecata acesti clienti in conditiile date? Si ce ar trebui sa faca institutia ,avand in vedere ca 90% din clienti nu mai exista de mult?
Discuție calea de atac
Am avut un dosar al carui obiect era o cerere de anulare a rezilierii unui contract de concesiune si plata unor sume pentru executarea unor servicii.
Mi s-a admis in parte cererea (de catre sectia comerciala si de contencios a tribunalului-ca instanta de fond) ,insa in sentinta data scrie ca pot sa o atac cu APELin termen de 15 zile.
Intrebare:este corecta calea de refomare mentionata?nu cumva era recursul?
Răspuns la discuția unde se plateste taxa de timbru
deci la primarie sau la finante?
Spuneti-mi,va rog,taxa judiciara de timbru se plateste la primaria sau la trezoreria de la sediul creditorului?
Am introdus o plangere contraventionala la o judecatorie.
Aceasta a fost suspendata la un moment dat,urmand ca acum sa mi se comunice ca a intervenit perimarea ei.
Intrebarea mea este:care sunt efectele perimarii pt.mine(trebuie sa platesc amenda contraventionala)?
Răspuns la discuția Spor de treaptã la fp
Poti sa-mi trimiti si mie hotararile la e-mail oliviastoicescu2006@yahoo.com?
Multumesc
Răspuns la discuția cale de atac
Despre un contract de concesiune; pretentiile banesti cerute au fost de 4.500 lei(acestea au fost solicitate in instanta,precum si anularea unei decizii de reziliere a contractului).