avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate waly25

Activitate waly25

În mod normal, Autoritatea trebuie sa prezinte intre formulare si pe cel pentru terță susținere (daca a uitat, il puteti cere la clarificari). Trebuie doar sa fiti atentă daca se precizeaza explicit anumite conditii si obligatii pentru sustinere, pe care ar trebui sa le gasiti in Fisa de date. Am avut anul trecut o speță in care in fișă scria ca terțul trebuie sa precizeze clar modul de intervenție adica prin transferarea de resurse ori prin preluarea lucrariidar nu era menționat unde anume sa scrie declaratie. I s-a cerut sa completeze declaratia conform Fișei....ofertantul nu a inteles...si a fost descalificat, Asa ca...mare atentie la cerinte....ca muncesti degeaba....
Si eu am aceasta problema. Am pus o intrebare pe site-ul europa.eu, care sunt cei mai indreptatiti sa raspunda cu privire la drepturile noastre in UE. Eu am intrebat daca pot merge in Ungaria. Uitati raspunsul :

Dear Sir,

Thank you for contacting Your Europe Advice.

Whether you have the new format or an older licence, all EU driving licences are recognised throughout the EU. This stems from the European Directive on driving licences whose text and further information can be found at:
[ link extern ]

Provisional or temporary licences, international driving permits (or any other certificates issued in your home country Romania) may not be recognised in other EU countries incl. the HU. Because these documents are only issued in some countries, they don't come under the new EU rules.

In the HU unfortunately, only driving licences are recognised (international driving licence as well). However, if you have only a paper despite the fact that it guarantees you to drive in Romania, it will not be recognised in the HU.

We hope this information will be useful for you and we remain at your disposal should you have new questions on your EU rights.

With best wishes,

Your Europe Advice