avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate bodeacornell

Activitate bodeacornell

Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
Va multumesc pt raspunsul elaborat!
Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
La parintii mei la bloc este exact schema de conducte de la mine: fiecare are un contor si la fircare ii vine factura individual. De asemenea, blocul are un contor si pierderile se impart la toti locatarii, in functie de cate persoane stau in fiecare apartament si nu au nicio asociatie. Am mentionat ca am contoare omologate, sigilate, in fiecare baie si la bucatarie. Ati citit exact penultimul meu raspuns?!
Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
Vad ca nu ma intelegeti defel! Stau intr-o scar in care nu am cu cine povesti, la propriu-apartamente fantoma cu proprietari morti sau plecati in tari straine de minim 10 ani, cu niste chiriasi dezinteresati total, cu un administrator care a furat cel putin 20000 ron din banii asociatiei si nu a platit apa cu ei. Nu am cum sa formez o majoritate sa desfintam asociatia, de fapt, atatea probleme financiare are incat rar da pe acasa. Tot ce doresc este sa fiu eu cel care-si plateste apa in mod regulat, cinstit, inclusiv pierderile de la comun, daca este cazul. Vreau sa-mi vina factura acada, sa-mi dezchid laptopul si sa o platesc. Am doi copii mici, nu vreau sa risc sa-mi taie apa. Nu sunt in asociatie droarece nu am semnat nimic. Eu tot va intreb de o cale prin care sa merg la Vital, sa-i sesizez, sa le arat ca atjnci cand am luat ap toate erau la zi, sa le arat i dexul de atunci si dd acum si toate chitantele la zi si sa trec naibii pe numele meu contractul. Se pare ca sau nu stiti cum sa ma lamuriti sau nu doriti aceasta, fiind omul multinationalelor!
Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
Nu mi se pare corect sa fiu "legat de maini si de picioare" cu privire la parasirea unei asociatii care nu a favut nimic pt proprietari. Pur si simplu caut o cale legala prin care sa nu mai depind de ea, sa-mi gestionez mai bine tot. Inteleg ca trebuie sa platesc cheltuielile comune si sjnt de acord cu asta, inclusiv cele cu pierderile de apa din beci, daca-i cazul, dar n-a fost. Sunt legat pe veci de asociatia de locatari si de contractul lor cu Vital?! Conform Constitutiei, fiecare este liber sa intre sau sa iasa din orice asociatie, nu?! Puneti-va in locul meu si dati-mi o solutie legala, va rog, de a ajunge cu contractul pe numele meu si pierderea calitatii de membru. Sau spuneti-mi ca nu exista in 2017 in UE o rezolvare a acestri probleme. Cred ca di din Mafia iesi mai usor decat din asociatia de locatari!
Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
Daca nu am semnat pt a deveni membru, cum pot sa fac sa-mi platesc singur apa de la bloc?! Restul cheltuielilor le achit la comun, fra probleme. Sa inteleg ca administratorul blocului a venit in mod ilegal si mi-a taiat chitantele?! Ar fi trebuit sa-mi fac automat contract individual cu Vital-ul (firma cu apa)?!
Răspuns la discuția Parasire asociatie de locatari
Va multumesc pt rapiditatea raspunsului dv! As dori sa va mai intreb un lucru: daca n-am semnat niciun act legat de asociatia de locatari, sunt automat mebru al acesteia prin cumpararea apartamentului de la fostii proprietari?
De asemenea, nu stiu sa existe vreun cenzor sau asa ceva la asociatie. Va ceream un sfat, o cale prin a-mi pierde calitatea de membru (daca o am) si a-mi face un contract individual cu societatea de apa. Sa nu existe o cale legala de a iesi dintr-o asociatie?! Sa fie un asa-zis "sclavagism" al caliatii de membru asociatie?! Trebuie sa existe vreo prevedere legala sa ma retrag., nu?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! As avea o intrebare, va rog: recent, in urma cu 2 ani, am cumparat un apartament cu programul Prima Casa intr-un bloc din Sighetu Marmatiei. La nivelul blocului exista o asociatie de locatari prin care se achita curentul pe scara si, lunar, administratorul citeste contoarele de apa din fiecare apartament, face chitanta si incaseaza sumele aferente. Dupa aproximativ 3 luni de la cumpararea apartamentului am aflat, cu stupoare, ca nu a fost achitata nicio suma de bani in contul firmei distribuitoare de apa, banii fiind insusiti de catre administrator. A fost putin scandal la aflarea acestei situatii, dar fiind putini proprietari in bloc (si in etate, majoritatea), restul de apartamente fiind ocupate de catre chiriasi fara contract, nu s-a mers mai departe, administratorul angajandu-se ca va achita intrega suma intr-un timp cat mai scurt. Nu s-a intamplat acest lucru, de fapt a continuat sa ceara bani de la fiecare apartament fara a-i achita la societatea de apa. Intr-un final, s-a stabilit ca sa vina o vecina cu dansul, cand citeste contoarele si sa stranga banii dansa, pe care mergea si-i platea personal la societatea de apa ca sa nu ramanem fara aceasta resursa pretioasa. Luna aceasta, persoana s-a simtit jignita de niste remarci ale administratorului si a refuzat sa mai vina sa stranga banii impreuna cu acesta. Avand in vedere faptul ca atunci cand am cumparat apartamentul prin Prima Casa toate cheltuielile de intretinere ale acestuia erau achitate la zi si de atunci incoace am toate chitantele lunare ca am achitat utilitatile, intrebarea mea este daca pot gasi o cale din a ma retrage din aceasta asociatie si a-mi plati singur factura la apa, avand contoare individuale in apartament. Mentionez faptul ca firma de furnizare a apei are incheiat contract cu asociatia. De asemenea, voi plati toate cheltuielile legate de intretinere, lumina, curatenie, etc, fara probleme, chiar daca nu voi mai fi membru. Tot ce doresc este sa ma asigur ca banii platiti de mine pt apa si canal ajung acolo unde trebuie. Va multumesc anticipat!