avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate CristianaMarinela

Activitate CristianaMarinela

Buna ziua! Mi-am deschis un I.F in luna martie, precizez ca nu am avut nici un venit pana acum, doar cheltuieli. Inainte de asta sotul m-a coasigurat la CASS. Am sunat la Casa de Asigurari si doamna de acolo nu prea m-a lamurit daca inca sunt sau nu asigurata,ba ca sunt de la sot, ba ca am declaratie la Apia si se considera venit.. De curand am aflat ca sunt insarcinata si trebuie sa merg la medic,insa acesta mi a cerut adeverinta de asigurat. imi poate spune cineva ce este de facut in aceasta situatie? unde trebuie sa merg pentru a "rezolva" treaba cu asigurarea de sanatate? Multumesc!
Da. pe prima pagina a autorizatiei scrie asa: ...data 27.12.2017."pentru recoltarea urmatoarelor specii: iepuri, fazani, sacal , vulpe, rate mici, garlita mare... iar pe spatele ei au scris data de 30.12.2017..cand s-a intamplat incidentul cu cainele, s-a trecut un vanator, fiind obligat de seful lui si padurarul care mi-a impuscat cainele... altceva nu au mai scris..... la aceasta detin copie. apoi cand au vazut ca vanatorul a scris in dreptul numelui lui din autorizatie:"nu s-a efectuat", l-au sters cu pasta corectoare si au adaugat alti vanatori.
De fapt detin copie xerox a autorizatiei si fotografii. ma scuzati. nu m-am exprimat corect
Pe 27 dec au emis o autorizatie colectiva, la revenirea din concediu a presedintele fondului au completat pe spatele acesteia(unde mai sunt alte rubrici). Au pus data de 30.12.2017 si au scris 2 vanatori, unul din ei a scris ca nu s a efectuat. Au fost chemati la Directia Arme si munitii si au modificat in autorizatie. Cei de la Directia arme sunt pe mana cu infractorii...fapt concret comisarul sef a fost ieri la vanatoare impreuna cu padurarul si cu fostul prefect, care detine fondul de vanatoare. Nu pot sa scriu aici de unde detin informatiile, autorizatia modificata nu o detin, decat pe prima pe care au scris o, care oricum e falsa. Adica nu s a tinut nici o vanatoare pe 30. cainele nu era hoinar.era cu sotul meu si inca un prieten.
Buna seara! In data de 30.12.2017 cainele meu, rasa Ogar englez s-a speriat din cauza petardelor care s-au dat pe strada pe care locuiesc si a plecat de acasa prin gradina care are iesire in camp. Am mers in cautarea lui cu un prieten, l-am gasit, i-am pus lesa si la intoarecerea spre casa niste indivizi s-au napustit asupra noastra cu focuri de arma. La primul foc de arma cainele fiind deja speriat a zvacnit si a luat-o la fuga, noi am strigat sa nu mai traga dar ei au continuat si puteam auzi cum alicele se loveau de copacii din jurul nostru si bietul caine chelalaind. Au tras in el cu intentia de a-l omori. Atunci,noi am fugit de frica sa nu ne impuste, dar tot puteam auzi focuri de arma si pe ei cum ne huiduiau. Pe unul dintre ei i-am recunoscut ca fiind padurarul din localitate. Totul s-a petrecut in jurul orei 20.00. Indivizii aceia erau la braconaj, nu au avut nici o autorizatie de vanatoare. Am vrut sa fac plangere la politia din localitate dar mi s-a spus sa mai am rabdare sa ma puna de fata cu padurarul. nu au vrut sa mi-o primeasca. In aceeasi zi am mers si la Directia arme,explozivi si subst periculoase si am depus plangere si cele 4 tuburi de cartus pe care le-am gasit a doua zi la locul faptei. In acea dupa-amiaza m-a sunat politistul sa vin la post ca a venit si padurarul. Am mers din nou cu plangerea scrisa...intre timp politistul a fost sunat de cei de la Directia arme. Infuriat, politistul la aflarea acestui fapt mi-a aruncat plangerea in fata si mi-a spus sa plec cu ea de la ei. Ziua urmatoare am mers la Parchet si am depus si acolo plangere. Ulterior, padurarul a mers la Presedintele fondului de vanatoare din zona pentru a-i cere autorizatie de vanatoare pentru acea data. Acestia fiind prieteni cu interese au scris o autorizatie pe data de 5.01.2018, cum ca in data de 30.12.2017 padurarul a fost la vanatoare cu inca un paznic. Paznicul, de vanatoare fiind obligat de acestia sa semneze autorizatie a scris ulterior fara stirea acestora ca "nu s-a efectuat", fiindca nu a vrut sa faca o nedreptate. Presedintele fondului, impreuna cu padurarul au fost la Directia Arme si "le-au spalat urechile" pe acolo. Acestia stiind ca padurarul nu avusese autorizatie si ca cea scrisa nu era buna fiindca scria clar ca nu s-a efectuat i-a invatat sa stearga cu corectorul acel scris si sa adauge alti vanatori in autorizatie, sa faca o copie si sa o depuna la ei. Presedintele fondului este un fost prefect si dupa cate se vede face trafic de influenta. Eu am obtinut copie dupa autorizatia pe care au facut-o prima data unde paznicul de vanatoare a scris ca nu s-a efectuat. Mi-e teama ca acesti infractori nu or sa fie pedepsiti. Cainele meu are certificat de origine,am participat cu el la curse in Ungaria. In urma impuscaturilor nu a murit,dar are multiple alice in picioare, un deget rupt, nu o sa mai poata participa niciodata la curse. Vreau ca infractorii sa fie pedepsiti. Caror organe competente ma pot adresa? Multumesc!
Răspuns la discuția Declaratie ogar
Am depus plangerea la Parchet, nu renunt asa usor.
Răspuns la discuția Declaratie ogar
Politia de la noi din localitate este corupta. Am fost sa fac o plangere impotriva unui padurar care mi-a impuscat un caine si nu a vrut sa mi-o primeasca, deoarece padurarul,politistul,primarul etc. sunt prieteni/rude. intre timp, ei s-au gandit cum sa-l scoata pe padurar din necaz si au facut plangere impotriva mea cum ca sunt braconier si din aceasta cauza mi l-a impuscat, dar aveau nevoie de o declaratie de la mine ca detin ogari. Politistul mi-a zis ca sunt obligat sa-i declar la ei la post. Cainii mei sunt deja declarati la Asociatia chinologica.
Discuție Declaratie ogar
Buna ziua! Sunt obligat sa declar cainii ogari la politie? Detin 2 caini ogari, de curse, cu certificate de origine, iar dnul politist din localitate m-a contactat sa vin la postul de politie sa -i declar.
Discuție Inselaciune
Buna seara! Am o problema, va rog sa mi spuneti ce e de facut! Am facut o intelegere cu un fotograf, mi-a oferit un pachet in care mi-a precizat ca o sa vina si la cununia civila si o sa faca o sedinta foto inclusa in pachetul de nunta. Chiar in ziua cununiei,mi-a zis sa-i dau un avans de 700 de lei din cei 2600 din cei pe care trebuia sa-i achit dupa nunta. Acum, dupa 2 luni de la cununie mi-a zis ca el nu poate sa mai vina la nunta si nici avansul nu poate sa-l mai dea inapoi, deoarece atat ia el la o sedinta foto. intelegerea a fost de la inceput 2600 lei tot pachetul,nu mi-a precizat vreun tarif separat. ce este de facut?
Multumesc!