avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate Cobrettysexy

Activitate Cobrettysexy



Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Dvs aveti dreptul sa declarati apel, dupa ce vi se comunica hotararea o sa vedeti si motivarea instantei.


Da am vb cu avocata și facem substituire după după ce vine motivația și o sa tragem de timp pana la prescripția specială.Mersi frumos de informatie
Buna ziua întrebarea mea este :
Dacă in instanța se aproba expertiza contabila și cererea de recunoaștere a vinei pe metoda simplificata se poateca la pronunțare sa ni se respingă cererea de recunoaștere a vine și sa nu se ia in calcul expertiza contabila???
Corupție sau greșeală ??
Am un dosar de 9 ani pe evaziune .suntem 4 inculpați ,prejudiciu de 1 mil 700 de mii RON .după ultima expertiza a rămas 1 mil 200 de mii RON .Am mers toți pe metoda simplificata de recunoaștere ( se scade 1/3 din pedeapsa maxima).ieri a fost pronunțarea care suna așa: la 2 sa admis cererea de recunoaștere a luat 2 ani respectiv 3 ani având cozi de 2 ani unul 2 ani celălalt sau contopit și au rămas la fel cu suspendare mie mi sa respins cererea de recunoaștere a învinuirii și mi sa dat 4 ani fiind la prima abatere plus o suma de 1 mil 700 de mii . Nu am beneficiat de nici o favorizare . Menționez ca in instanța sa aprobat expertiza și cererea de recunoaștere . Unde este greșeală..???
Cine Ma poate ajuta sa știu exact situația sau dacă am sa anulat plata către stat prejudiciul
“ În temeiul dispozi?iilor 375 alin.2 din Codul de procedură penală, respinge cererea formulată de către inculpatul Dumitrescu Petru Marian, privind aplicarea procedurii recunoa?terii învinuirii. În temeiul dispozi?iilor art.9 alin.1 lit.b) ?i c) din Legea nr.241/2005 raportat la art.9 alin.2 din acela?i act normativ (versiunea în vigoare înainte de 21.03.2013) cu aplicarea art.41 alin.2 din Codul penal din 1969 ?i a art.5 din noul Cod penal, condamnă pe inculpatul Dumitrescu Petru Marian, la pedeapsa de 4 (patru) ani închisoare. În temeiul dispozi?iilor art. 65 alin.1 – 3 din Codul penal din 1969 raportat la art.9 alin.1 lit.b) ?i c) ?i alin.2 din Legea nr.241/2005, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a) teza a II-a, b) ?i c) din Codul penal din 1969, pe o durată de 3 ani (dreptul de a fi ales în autorită?ile publice sau în func?ii elective publice; dreptul de a ocupa o func?ie implicând exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o func?ie sau de a exercita o profesie ori de a desfă?ura o activitate de natura aceleia de care s-a folosit pentru săvâr?irea infrac?iunii). În temeiul dispozi?iilor art.71 alin.1 din Codul penal din 1969, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a) teza a II-a, b) ?i c) din Codul penal din 1969. În temeiul dispozi?iilor art.86 ind.1 alin.1 din Codul penal din 1969, dispune suspendarea executării pedepsei aplicate sub supraveghere, stabilind un termen de încercare de 7 ani care se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adaugă un interval de timp de 3 ani. În temeiul dispozi?iilor art.86 ind.3 din Codul penal din 1969, pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Proba?iune Buzău la datele fixate de acest serviciu; b) să anun?e, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, re?edin?ă sau locuin?ă ?i orice deplasare care depă?e?te 8 zile, precum ?i întoarcerea; c) să comunice ?i să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informa?ii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existen?ă. Atrage aten?ia inculpatului asupra prevederilor art.86 ind.4 din Codul penal din 1969 privitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere, dacă în cursul termenului de încercare săvâr?e?te din nou o infrac?iune ori dacă până la expirarea termenului de încercare nu îndepline?te obliga?iile civile sau nu îndepline?te cu rea credin?ă măsurile de supraveghere prevăzute de lege. În temeiul dispozi?iilor art.71 alin.5 din Codul penal din 1969, pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii, suspendă executarea pedepselor accesorii. În temeiul dispozi?iilor art.88 din Codul penal din 1969, scade din durata pedepsei re?inerea de 24 de ore începând cu data de 30.10.2013 ?i până la data de 31.10.2013. ”
Sall am un caz de inselaciune mai exact un unchi mia infiintat un S.R.L si dupa un timp mam trezit cu evaziune fiscala.Mentionez ca eu am semnat in acte. Intrebarea este daca voi primi cu executare si sunt in afara tarii se considera anii de pedeapsa ca si cum ai fac in exil??