avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cine Ma poate ajuta sa știu exact situația sau dacă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cine Ma poate ajuta sa știu exact situația sau dacă am sa ...

Cine Ma poate ajuta sa știu exact situația sau dacă am sa anulat plata către stat prejudiciul
“ În temeiul dispozi?iilor 375 alin.2 din Codul de procedură penală, respinge cererea formulată de către inculpatul Dumitrescu Petru Marian, privind aplicarea procedurii recunoa?terii învinuirii. În temeiul dispozi?iilor art.9 alin.1 lit.b) ?i c) din Legea nr.241/2005 raportat la art.9 alin.2 din acela?i act normativ (versiunea în vigoare înainte de 21.03.2013) cu aplicarea art.41 alin.2 din Codul penal din 1969 ?i a art.5 din noul Cod penal, condamnă pe inculpatul Dumitrescu Petru Marian, la pedeapsa de 4 (patru) ani închisoare. În temeiul dispozi?iilor art. 65 alin.1 – 3 din Codul penal din 1969 raportat la art.9 alin.1 lit.b) ?i c) ?i alin.2 din Legea nr.241/2005, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a) teza a II-a, b) ?i c) din Codul penal din 1969, pe o durată de 3 ani (dreptul de a fi ales în autorită?ile publice sau în func?ii elective publice; dreptul de a ocupa o func?ie implicând exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o func?ie sau de a exercita o profesie ori de a desfă?ura o activitate de natura aceleia de care s-a folosit pentru săvâr?irea infrac?iunii). În temeiul dispozi?iilor art.71 alin.1 din Codul penal din 1969, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a) teza a II-a, b) ?i c) din Codul penal din 1969. În temeiul dispozi?iilor art.86 ind.1 alin.1 din Codul penal din 1969, dispune suspendarea executării pedepsei aplicate sub supraveghere, stabilind un termen de încercare de 7 ani care se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adaugă un interval de timp de 3 ani. În temeiul dispozi?iilor art.86 ind.3 din Codul penal din 1969, pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Proba?iune Buzău la datele fixate de acest serviciu; b) să anun?e, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, re?edin?ă sau locuin?ă ?i orice deplasare care depă?e?te 8 zile, precum ?i întoarcerea; c) să comunice ?i să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informa?ii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existen?ă. Atrage aten?ia inculpatului asupra prevederilor art.86 ind.4 din Codul penal din 1969 privitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere, dacă în cursul termenului de încercare săvâr?e?te din nou o infrac?iune ori dacă până la expirarea termenului de încercare nu îndepline?te obliga?iile civile sau nu îndepline?te cu rea credin?ă măsurile de supraveghere prevăzute de lege. În temeiul dispozi?iilor art.71 alin.5 din Codul penal din 1969, pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii, suspendă executarea pedepselor accesorii. În temeiul dispozi?iilor art.88 din Codul penal din 1969, scade din durata pedepsei re?inerea de 24 de ore începând cu data de 30.10.2013 ?i până la data de 31.10.2013. ”

Alte discuții în legătură

Grup organizat , spălare de bani și evaziune fiscală fapta ... Gherman Adrian Gherman Adrian Grup organizat , spălare de bani și evaziune fiscală Buna sunt un utilizator din 2008 AM NEVOIE DE AJUTOR Fapta 2008, sa prescris sau nu, fapta de ... (vezi toată discuția)
Permis auto Ionescumarius Ionescumarius Salutare! In urma consumului de canabis la volan și deținere.. am o obținut o condamnare, nu amânarea aplicării pedepsei.. Îmi este destul de clar ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu daca pot sa plec in alta tara mriusrmg mriusrmg Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere Solutia pe scurt: Dosar penal nr. 1222/110/2018 Hot. 20.06.2018 În temeiul art.485 al.1 lit.a C.p.p, admite ... (vezi toată discuția)