avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate vioricaw

Activitate vioricaw

ce fel de probe as putea aduce pentru fiecare din aceste fapte comise de acest individ?

va multumesc
Este un coleg de servici la multinationala la care lucrez, care de cand s-a angajat a fost foarte prietenos, si s-a imprietenit cu toata lumea,
si este intr-un departament unde are un salariu mai mare comparativ cu media noastra a celorlalti.

A mintit in CV si in toate actele pe care le-a facut (declaratii la ANAF, certificate de inregistrare, contractele cu angajatorul si cu compania,
conturile bancare pe care le-a deschis) toate sunt completate cu adrese false, care nici nu exista in realitate, unde individul nu a locuit niciodata.

Ce obligatie am fata de legile Romaniei, cum trebuie sa procedez odata ce am luat la cunostinta si am vazut dovezile legate de urmatoarele fapte pe care
acest coleg le-a facut in ultimii 2 ani:

- a fost internat pentru dependenta de droguri de mare risc. foarte probabil se drogheaza in continuare (h... si altele)

- a lucrat in retele de prostitutie internationala in trecut, a fost proxenet si a avut clienti nemultumiti pe care i-a inselat cu bani

- hartuieste pe chatul intern al firmei colegele de munca cu multe aluzii sexuale, pe care le prezinta drept glume (gen "hai la noapte sa facem sex pe birou", "e cald aici, dezbraca-te de tot si stai goala!") si asa mai departe si fiind un mediu cu majoritatea barbati, toti rad, iar eu ma inrosesc si ma simt umilita

- la petrecerea firmei a pus presiune pe mai multe fete si le-a atins in mod foarte sexual, si desigur a spus ca a glumit, "ca haide sa ne simtim bine ca e Craciunul" etc

- mi-a transmis 4 tipuri diferite de infectii sexuale dupa ce am luat masa cu el, mi-a dat sa beau prea mult, si am ajuns la el in pat. a insistat sa facem sex fara prezervativ, din pacate am fost naiva si am acceptat.

- mi-a furat o suma de 8400 lei cash din casa, ca in situatia de mai sus, nu stiu
ce fel de dovezi as putea aduce, si mi-este teama ca o plangere in care nu pot aduce dovezi
concrete (inregistrari video sau audio, martori) nu va fi luata in considerare

- cam toate actele si contractele oficiale pe care le-a facut la locul de munca, ANAF, inregistrari de resedinta, etc le are completate cu adresa / adrese false

- s-a laudat cu multe dintre aceste fapte in particular cand bause mai mult, si a tinut sa imi arate exact documentele si sa spuna
ca "Romania e o tara de prosti, ca nimeni nu verifica"

- in particular cand nu era nimeni altcineva de fata, a fost violent si m-a lovit repetat, mai ales cand era beat. Asta s-a intamplat acum 3 luni

Pentru ce articole de cod penal pot depune plangere, si se va face ceva concret de catre autoritati?

Pentru ca in trecut, cand am mai depus acum 12 ani o plangere, nu s-a facut nimic, desi era vorba de fapte serioase (amenintari cu moartea primite,
de catre altcineva), am fost dezamagita si nu m-as duce sa depun plangere decat daca sunt sanse reale sa se intample ceva.

Stiu ca traim intr-o piata a muncii in care o persoana cu diplomele si certificarile lui are jobul asigurat, fiind nevoie in firma de el, insa
pe de alta parte nu cred ca l-ar fi angajat la multinationala daca nu mintea legat de trecutul (si prezentul) lui si
nu isi falsifica declaratiile si adresele inregistrate in contracte

Va multumesc mult
Drumul judetean de pamant de acces catre o comuna din judetul Ilfov a devenit complet impracticabil (gropi de 1-2 metri adancime).

Sunt afectati peste 11,500 locuitori ai acestei comune, care folosesc acum un drum ocolitor pierzand in plus cam 20 minute zilnic ocolire cu masina.

Oare cum aflu cand se va asfalta sau daca se va asfalta vreodata acest Drum Judetean?

Exista vreo obligativitate ca drumurile judetene in jud Ilfov sa fie asfaltate?

Multumesc
Un apartament vechi nerenovat aflat in "Lista monumentelor istorice" este mai valoros sau mai ieftin decat un apartament care nu este in cladire monument istoric?

Blocul este construit in 1902, si apartamentul la care ma refer nu este deloc renovat.

Oare va fi posibila sau permisa renovarea lui?

Sau nu exista niciun drept de a modifica sau imbunatati nimic intr-un apartament aflat in cladire listata de primarie drept "Monument istoric"?

Nu ii pot pune nici macar termopane si gresie?

Valoarea acestui apartament e in mod normal mai mica sau mai mare decat un apartament similar aflat intr-o cladire care nu este monument istoric?

Va multumesc
lustrele, usile , prizele, ferestrele sunt parte integranta ale unui apartament? sau trebuie trecute separat? Am vazut cazuri in care fostii proprietari (vanzatorii) au smuls usile, ferestre, nu au lasat absolut nimic in urma etc
Si daca as face inchiriere ocazionala de exemplu doar 1-2 luni pe an (lunile de vara) ?

Multumesc frumos
Cum se declara veniturile mici si sporadice din inchiriere in regim hotelier per noapte?

Ma gandesc sa dau la inchiriere in regim hotelier o garsoniera, nu este in zona centrala asa ca
cel mai probabil voi avea intre 0 si 5 nopti grad de ocupare lunar.

Evident ca in regim hotelier nu se face contract pentru un turist care sta 1-2 nopti,
deci care este modalitatea care sa fie in totala concordanta cu legislatia,
si sa declar aceste mici venituri, in caz ca aleg sa dau spre inchiriere in regim hotelier?

Multumesc frumos
Multumesc, poate este si din cauza stirilor catastrofale zilnice de la TV...
totusi un model care protejeaza cat de cat mai bine cumparatorul, sau cateva sugestii de articole care nu ar trebui sa lipseasca? Multumesc
As dori sa aud si parerile altora decat doamnei Silvia Zaharia