avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate cami_vox

Activitate cami_vox

Buna seara. In cazul in care intru in concediu postnatal si ccc inainte de data expirarii cm la 11.08.2024, ce se intampla cu contractul si care va fi indemnizatia. Multumesc
Am inteles. Deci orice varianta m-ar dezavantaja deoarece 85% din salariul avut in ultimul an reprezinta cu mult peste 85% dintr-o indemnizatie de somaj. Statul roman...cotizezi o viata si iti da nimic. O sa verific posibilitatea unei asigurari private. Multumesc
Buna ziua. Nelamurirea mea era si legat de faptul ca cei 85% sa fie calculati la salariul avut in ultimele 12 luni (m-ar avantaja) si daca dupa incetarea cm la ce suma se calculeaza acest procent. Multumesc
Buna seara. Care ar fi cele doua optiuni?
Multumesc
Buna ziua. Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 2 ani, pana in luna august 2024. Daca intre timp raman insarcinata, ce se intampla in aceasta situatie cand expira contractul de munca? Indemnizatia cine o plateste? Multumesc
Buna ziua.
In data de 29.03.2022 am primit email de la ING prin care ma anuntau ca contul bancar s-a poprit cu suma de 1124 lei, in urma unei Adrese din 23.03.2022 si un Dosar de executare datat 30.10.2017, ambele emise de catre Consiliul Local Sector 2.
Am intrat pe ghiseul.ro unde apar insiruite 9 AMENZI PMB GP SI RATB, cu un total de 1136 lei, nedatate, fara numere de PV sau alte justificari care stau la baza legala a acestora.
Am apelat RATB (STB) si mi s-a spus sa iau legaatura cu Taxe si Impozite locale sector 2. Am sunat si la acestia, din cauza ca nu poti intra in legatura telefonica cu un reprezentant, ti se permite doar sa lasi un mesaj vocal. Eu le-am lasat mai multe mesaje vocale.
Azi 30.03.2022 am reluat operatiunea si in sfarsit m=a sunat un reprezentant de la Taxe si Impozite Sector 2 care habar nu avea de situatie, desi sarcina acestuia era sa sune la nr de telefon care lasasera mesajele vocale. I-am detaliat situatia si lipsa documentelor care sa dovedeasca aceste amenzi nedatate, fara nr de proces verbal, am solicitat si pe email si prin telefon sa imi trimita pe email urgent scanuri dupa toate documentele care atesta si sustin ce imi imputa ei mie. Mi s-a spus ca dureaza pana la 45 de zile sa mi se raspunda, lucru care mi s-a parut abuziv si tipic statului. Asadar nu stiu despre ce amenzi este vorba, nu stiu din ce date si nu am primit dovada cu semnatura mea pe vreun proces verbal care lipseste cu desavarsire. Deci, va rog sa imi spuneti ce pot sa fac, deoarece contul bancar imi este poprit si nimeni nu imi da documentele doveditoare pentru suma imputata.

Sector 2 - Impozite şi Taxe Locale Sume de plată
Obligațiile de plată au fost calculate în data de 30.03.2022
Obligatiile de plata afisate au aplicata bonificatia de 10% acordata pentru plata integrala cu anticipatie a impozitului pe cladiri, terenuri si mijloace de transport, pana la 31.03.2021
21.A.35.01.02 Venituri din amenzi și alte sancțiuni aplicate de către alte instituții de specialitate/AMENZI PMB GP SI RATB 1.100,00
1.100,00
lei
Denumire Debit Majorari Penalitati Bonificatie Suprasolvire Total
AMENZI PMB GP SI RATB 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
AMENZI PMB GP SI RATB 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
AMENZI PMB GP SI RATB 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
AMENZI PMB GP SI RATB 150.00 0.00 0.00 0.00 0.00 150.00
AMENZI PMB GP SI RATB 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
AMENZI PMB GP SI RATB 150.00 0.00 0.00 0.00 0.00 150.00
AMENZI PMB GP SI RATB 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
AMENZI PMB GP SI RATB 150.00 0.00 0.00 0.00 0.00 150.00
AMENZI PMB GP SI RATB 150.00 0.00 0.00 0.00 0.00 150.00
Subtotal
1.100,00
lei
21.A.36.50.00 Alte venituri/CHELTUIELI EXECUTARE 36,00
36,00
lei
Total
1.136,00
lei
Iarasi m-au sunat cei de la Kruk legat de aceasta creanta cesionata la ei din 2011 de Raiffeisen Bank, pentru care nu am nici un document, nici o notificare primita de la ei.

Mi-au comunicat ca suma este de 4466.90 lei.

Le-am spus inca o data, ca in urma ultimului telefon primit de la ei pe 05.03 au incercat abuziv sa faca o intelegere telefonica si ca nu sunt de acord.

Nu s-a intreprins nici o actiune in instanta de la data contractului cu Raiffeisen Bank pana in prezent 05.03.2021, asadar orice actiune inaintata instantei dupa aceasta perioada de peste 11 ani este nula prin invocarea in cadrul executarii silite a exceptiei prescriptiei.

Le-am transmis ca conform articolului 705 din Codul de Procedura Civila, in cazul in care se va emite o executare definitiva in instanta imi rezerv dreptul de a formula o actiune de contestatie la executare in termenul legal.

Reactia lor a fost ca "daca asa vreti dumneavoastra", ca ei vor recupera aceasta creanta chiar daca s-a prescris, ca a se prescrie nu inseamna ca nu mai exista creanta.

Incredibil ce banditi!!!

Unde este lege nu e tocmeala si e valabil aplicabil pentru toata lumea, fizica sau juridica.

Mi-au spus inca o data, la solicitarea mea, deoarece nu am primit nici un document, sa imi trimita pe email toate documentele legate de acest caz.

Am hotarat sa solicit in instanta validarea termenului de prescriptie, cu care ulterior sa le justific ca ei nu cunosc legea.

Mentionez ca eu nu am nici o notificare sau vreo intelegere scrisa cu ei,



cami_vox a scris:

Suma datorata este aproximativ 3000 lei. Nu gasesc nici un document legat de aceasta situatie, Numai documentul original de la momentul creearii contului la Raiffeisen Bank in 2007.

Nici cei de la banca sau Kruk nu mi-au trimis nici o instiintare pe email sau original.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Situatia este mult mai complicata decat pare.
Va fi necesara o hotărâre judecătorească și nu va fi ușor de obținut.
Ce sumă datorați?
Pe calea contestatiei rezolva mai simplu dar rămân anumite semne de întrebare...



Suma datorata este aproximativ 3000 lei. Nu gasesc nici un document legat de aceasta situatie, Numai documentul original de la momentul creearii contului la Raiffeisen Bank in 2007.

Nici cei de la banca sau Kruk nu mi-au trimis nici o instiintare pe email sau original.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Situatia este mult mai complicata decat pare.
Va fi necesara o hotărâre judecătorească și nu va fi ușor de obținut.
Ce sumă datorați?
Pe calea contestatiei rezolva mai simplu dar rămân anumite semne de întrebare...

Aproximativ 3000 lei (trebuie sa caut documentele de atunci de la Raiffeisen)
Cazul dosarului privind descoperirea de cont, cesionat de Raiffeisen Bank catre Kruk in 2011, nu este cuprins in intelegerea scrisa dintre mine si Kruk, ultima datata iulie 2020, si nici in anterioarele, iar dumnealor mi-au confirmat telefonic ca nu a existat niciodata o actiune in instanta pentru recuperarea creantei, deci prescriptia nu a fost intrerupta. Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii cum pot formula actiunea pentru constatarea prescriptiei, ce presupune.
Multumesc,