avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate StelianS

Activitate StelianS

Legat de branșare la rețeaua de electricitate am urmatoarea problema: am cuparat teren 1000mp pe o zona privata pe care am si construit casa la roșu cu toate actele posibile in legalitate(PUZ, Autorizație co, etc...), am depus actele pentru aviz bransare Electrica si imi accepta numai daca aduc toți vecini 13 la numar prin notar sa dea declarație cum ca ei sunt de acord sa trag cablul electric prin subteran pe drumul de servitute fiintca este drum privat si toata zona este privata, bun...eu am refuzat varianta pentru ca mai toți vecini sunt plecați peste hotare, am facut o alta cerere pentru achimbarea variantei la sfatul electricianului care are firma de branșamente, acum ei mi-au refuzat varianta propusa de electrician, mentionez ca distanta de la casa pana la primul stâlp este de 170ml, de 1 an si jumatate ma tot chinui sa ma bransez iar acum Electrica Târgoviște imi spune ca trebuie ca Primaria sa ma rezolve dar Primaria nu vrea pentru ca drumul de servitute este privat si nu are o lațime de 9m ci de 6m si vecini care au cumparat nu vor sa se dea inapoi cu 1.5m. Ce varianta de alimentare imi dați avant in vedere ca, casa o sa fie încălzită cu panouri radiante deoarece gazele este tot la 170ml distanță. Multumesc

Buna ziua, cel care imi face P.U.Z mi-a spus ca trebuie instiintati vecini si acordul lor cum ca eu fac P.U.Z, intrebarea mea: de ce trebuie instiintati vecini si ce se intampla daca ei nu sunt deacord cu P.U.Z-ul facut de mine?
Discuție Despagubire
Buna ziua, as dori sa stiu daca eu am facut planul urbanistic zonal (p.u.z) ma poate despagubii viitori vecini care o sa mai cumpere terenuri langa mine, si la bransamente gaz si curent la fel? Sau exista vreo varianta in care atunci cand vor sa construiasca sa nu i sa permita fara acordul meu?
Discuție Despre P.U.Z
Buna ziua, in primavara anului trecut (2017) am cumparat un teren arabil 1000mp crezand ca este intravilan fiinca asa mi-a spus vanzatorul eu neavand cunostinte in domeniu l-am cumparat, toate bune si frumoase apoi am fost la primarie sa scot certificat de urbanism si mi sa scris in certificat ca trebuie sa fac foarte multe printre care si P.U.Z ca despre asta vreau sa vorbesc, bun am gasit o persoana care se ocupa cu asa ceva si este pe la jumatatea drumului din ce am inteles de la el, terenul meu este la o distanta de 170 ml de drumul principal, am drum de servitute de 6m latime, pana in terenul meu mai sunt case construite noi, au fost construite pana in anul 2017, am vorbit cu un vecin despre P.U.Z si el a spus ca terenul lui identic cu al meu, doar ca este un pic mai aproape de drum principal 100ml l-a trecut intravilan fara sa faca P.U.Z la consiliul agricol sau ceva de genu, nu a fost la primarie. Acuma mie cel care imi face P.U.Z mia spus ca, conform legii din 2017 trebuie sa ma dau inapoi 1m si jumatate de la drumul de servitute pentru ca drumul de servitute trebuie sa fie de 9 m latime, vecini nu au fost dati inapoi cu 1.5m nu stiu de ce, dar el mi-a mai spus ca trebuie sa informez telefonic vecinii cum ca eu fac P.U.Z si aici mi sa parut suspect, va intreb eu daca îi informez, ei ma pot da in judecata sau ce se intampla fiintca am inteles ca si ei or sa fie obligati sa se dea inapoi cu 1.5m. Terenul meu a avut cadastru, am fost al 7-lea cumparator de parcea deci am cumparat a 7 parcea.