avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Autism23

Activitate Autism23

In institutia in care imi desfasor activitatea exista doua categorii de salariati: personal contractual si functionari publici .In luna septembrie s-a hotarat sa se mareasca salariile functionarilor publici, conform noii legi a salarizarii, la maxim .In prezent un functionar public primeste un salariu peste 4000 de lei iar pentru personalul contractual nu s-a schimbat nimic ! Intrebarea mea este urmatoarea .Exista vreo cale legala de a cere marirea salariilor si la personalul contractual ? Diferentele sunt enorme , unele salarii au fost dublate .
Răspuns la discuția Aplicarea legii 153/2017
Multumesc pt raspuns .
Buna seara! As dori sa stiu cum se aplica legea 153/2017 si pentru ce categorie de personal ? Lucrez intr-o institutie publica afla in subordinea consiliului judetean si recent am fost chemata sa semnez un act aditional prin care mi se aducea la cunostinta ca am fost reincadrata conform legii 153 /2017 dar salariu este neschimbat .In lege, pe grila , apare un alt salariu .Mentionez ca sunt incadrata ca personal contractual iar pentru colegii mei care sunt functionari publici s-au aplicat modificarile conform grilei din legea 153 /2017 .Puteti sa imi spuneti de ce se aplica legea doar pentru functionarii publici si nu si pentru personalul contractual? Lucram in acelasi loc , in aceeasi institutie dar in acest moment platiti diferit .Diferentele salariale sunt de peste 1000 de lei .Multumesc .