avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate roxxanaxxs

Activitate roxxanaxxs

BUNA SEARA.SUNT ANGAJATA LA O FIRMA DE APROX 3 LUNI. AS VREA SA STIU DACA POT SA-MI IAU CONCEDIU DE ODIHNA PANA LA SFARSITUL ANULUI. AM INTELES DE LA COLEGI CA DACA NU ITI IEI CO PE ANUL RESPECTIV FIRMA NU TI-L PLATESTE. ASTEPT UN RASP . MULTUMESC
Discuție PONTAJ
Sunt angajata la o firma de aprox 3 luni. In contractul individual de munca este specificat ca lucrez 12/24. Initial lucrez 12 ore pe zi o sapt si o sapt libera. Seful de statie face pontajul pe 12/24 de ore in care nici macar nu include sambetele si duminicile lucrate pt care se plateste altfel fata de o zi normala.1. As vrea sa stiu daca pontajul se face corect fata de seful de statie? 2. Mentionez faptul ca , nu am primit pana in prezent fluturasul sau extrasul de cont ca sa stiu exact cum calculeaza firma salariul net. Astept un rasp. Multumesc
Răspuns la discuția demisie
Multumesc pentru raspuns. Problema era ca stiam f multe lucruri despre firma si ca sa nu deschid gura mai sus mi-au facut pasii. Mi-au dat de ales imi dau demisa sau ma concediaza. Au asteptat sa fac o mica greseala ca sa lege cumva de mine.
Răspuns la discuția demisie
adelaida_07 a scris:

Este interesant cum v-a convins angajatorul ca sa stati in preaviz daca tot si-a dorit sa plecati, si cum ati acceptat.
Nu este de neglijat faptul ca daca intr-o societate nu mai este dorit un salariat se pot gasii metode (eficiente) de a convinge angajatul sa demisioneze, in caz contrar de concediere.
Nu are importanta daca nu ai ridicat carnetul de munca, el cu siguranta este inchis.
Poti face insa o cerere de angajare la vechiul loc de munca, trimisa prin posta cu confirmare de primire, in care sa gasiti o motivare neutra a demisiei inaintate, fara sa dai cu piatra in cineva, sa nu faceti greseala sa evidentiati faptul ca noul loc de munca nu va multumeste material, si sa-i rugati sa va dea un raspuns. Dupa un timp rezonabil,interveniti cu un telefon pentru a afla raspunsul dat de conducere.
POT SA MA INTORC LA FOSTUL LOC DE MUNCA DACA MI-AM DAT DEMISIA CU PREAVIZ DE 15 ZILE? INCA CARTEA DE MUNCA ESTE LA ACEASTA COMPANIE. TIN SA MENTIONEZ CA A TRECUT PREAVIZUL SI AM LUAT ULTIMUL SALARIUL( LICHIDAREA). ASTEPT UN RASPUNS . MULTUMESC
Discuție demisie
PANA ACUM O LUNA AM LUCRAT LA O COMPANIE PETROLIERA SI MI-AM DAT DEMISIA MAI MULT "OBILIGATA" DE SEF. A FOST O DEMISIE CU PREAVIZ. CARTEA DE MUNCA INCA NU AM LUAT-O DE LA FOSTUL LOC DE MUNCA. MOMENTAN M-AM ANGAJAT LA O ALTA COMPANIE PETROLIERA UNDE IAU MAI PUTINI BANI IN MANA DECAT LA PRIMA. AS VREA SA STIU DACA POT SA MA INTORC LA FOSTUL LOC DE MUNCA SI CUM??