avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters440260

Activitate ContSters440260

Nimic ca era maritata si avea si ea un copil acasa :))

si cu tipa cu care a facut adulterul ce face ?

gi-jane2 a scris:

de plecat poate pleca oricum .



Multumesc. El nu e roman iar copilul are si el cetatenie dubla.

- editat citat- va rog , folositi butonul " raspunde" , nu citati inutil mesajele anterioare, multumesc.
Case e luata jumatate pe numele meu si jumatate pe numele lui. Vrea sa imi lase casa cu conditia sa semnez cele cerute de el. Chestia asta vrea sa o facem la notar si nu prin intermediul instantei. Eu vroiam doar sa se ocupe de copil iar el vrea sa plece din tara si sa nu mai aibe treaba cu copilul.

Revin cu detalii.... am mers la mediator cu speranta de a face cumva o intelegere cu fostul sot. Am cerut un weekend la 2 sapt. Sa fie la el acasa (sa nu mai vina la mine) si sa se implice in terapia copilului. Atat! La prima sedinta de mediere a parut ca vrea sa colaboreze dar ca el o sa plece din tara si o sa imi lase jumatatea lui de casa si ca o sa imi mareasca pensi si pana pleaca o sa fie de acord cu ce am propus eu. Prima sedinta s-a anulat pentru ca trebuia sa aduc eu niste acte de la apartament. La a doua sedinta mi a spus ca nu putem face ce am cerut eu si sa scriem intelegerea deja ca si cum ar fi plecat din tara! Am refuzat. Acum imi spune ca imi lasa casa si mareste pensia pentru ca pleaca din tara dar eu trebuie sa semnez ca nu il dau in judecata pentru partaj si nici pentru parasirea minorului... mi-a spus ca poate lua copilul cum am vrut eu dar o sa il duca la hotel sau la o garsoniera inchiriata special pentru a-l lua pe copil. Eu nu stiu cum sa mai cad la pace si ce sa mai fac. Nu vreau sa semnez ce vrea
Pai la el la munca nu a spus ca are probleme cu copilul. S-a cam ferit. Cand am divortat m a aamenintat ca pleaca din tara daca il dau in judecata si am mers la notar.... pensie este ok dar el castiga foarte bine. 1300 de euro dar cum.am spus, terapia costa tot pe atat. La munca la el este destul de greu sa patrund pentru ca lucreaza la un cazino si are paznici la usa. Tot acolo facea si sex cu o angajata. adevarul e ca i am cam facut un bine si s a spalat pe maini de copil. El nu e roman iar familia lui nu e aici dar oricum nu ii intereseaza situatia copilului din pacate.

Eu exclud din start includerea lui in astfel de centre... copilul a mancat terapie pe paine de la 2 ani dar situatia lui pare a fi mai grava iar acolo nu prea fac mare lucru cu ei. Cand o sa fie mai mare nu o sa exclud aceasta varianta dar pentru moment nu.
Asta vreau sa stiu. Instanta il poate obliga sa i a copilul la el in weekend sau in vacante? Care este diferenta? Pai cu ce ma ajuta ca vine la 7 seara la noi si sta pana a doua zi sambata la 3? Nu vine niciodata de dimineata si nici macar 24 de ore. Cand vine, eu trebuie sa plec de acasa. Ce s a stabilit la notar nu se respecta. Am stabilit ca se v a implica in terapia copilului si ca o sa participe la sedintele in care stabilim programe si targeturi pe care trebuie sa le respecte toata familia. El chiar nu are nici o responsabilitate fata de copil? Doar sa plateasca pensia alimentara? Eu nu fac fata psihic si fizic si abia are 7 ani... nu pot nici sa lucrez. Practic am liber doar 4 ore cand face terapie

Nu poate fi obligat? Copilul are nevoi speciale si mie imi este greu sa ma ocup doar eu singura. Are 7 ani abia. Ce o sa fac cand o sa aibe 15? Autismul lui nu este un caz usor din pacate iar eu nu mai fac fata.
Buna ziua. Am divortat anul trecut in mai la notar. Motivul a fost adulterul din partea sotului. Avem impreuna un copil cu autism si adhd... la notar am stabilit o zi de vizita, duminica dar el nu vine atunci, ci sambata. Intelegerea de la notar nu este bine stabilita si poate fi interpretata in favoarea tatalui. Sincer, eu sunt epuizata de situatia pe care o am cu copilul si pentru ca tatal lui nu se implica deloc in educatia si terapia lui. Vreau sa fac in asa fel incat sa stabilesc un program fix de vizita si sa pot avea si eu macar odata pe luna un weekend liber! Altfel o iau razna! Eu in tot acest timp sunt legata de copil si nu am dreptul nici la o zi libera in care sa imi incarc bateriile. Pot merge in instanta pentru stabilirea unui program fix? Pot anula cele stipulate in actul divortului de la notar?eu am.crezut ca ne putem intelege dar e clar ca m a luat de fraiera si ma lasa si o sa ma lase sa ma descurc singura cu baiatul meu cu
nevoi speciale!