avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate AdinaBanea

Activitate AdinaBanea

Buna ziua, as avea si eu o nelămurire de clarificat in sensul subiectului dezvoltat deja aici: avocatul substituent.
Pentru situatia premiza in care inculpatul incheie un contract de reprezentare cu un apărător ales, iar acesta la rândul lui deleagă un coleg substituent. Mentionam faptul ca avocatul substituent se afla insa in conflict de interes cu cealalta parte in dosar ( parte civilă/vatamata) intrucat l-a reprezentat pe acesta anterior in cursul acțiunii de urmarire penala. De asemenea de precizat si faptul ca apărătorul ales nu s- a prezentat niciodata in instanta, la toate ședințele ( mai mult de 4-5 termene, in plus dosar strămutare Curtea de Apel) prezentându se intotdeauna avocatul substituent.
Acest fapt nu reprezinta o încălcare grava a statutului avocatului ? Intrucat reiese clar faptul ca contractul de reprezentare cu apărătorul ales x este doar unul aparent, cata vreme in realitate acesta nu reprezinta fizic clientul la niciun termen in instanta. Multumesc anticipat!
Buna ziua, din nou.astszi am primit cv doamnei reclamante, unde am remarcat ca :
1. Se afirma ca a lucrat gestiune, ca s a ocupat de contabilitate primara, pe scurt- ca are cunoștințe pe care a mărturisit in fapt și mie dar și contabilei mele, ca nu le ar avea deloc, căci n a lucrat in domeniu și nu are experiența cerută de mine inițial. Deci a mințit. Totodata a mințit și vizavi de ultimul loc de munca, care este altul decât cel menționat mie.

Ma ajuta cu Deva aceste ultime noutăți?

Muktumesc
azi l am repus in drepturi, insa i tot nesemnst. Trimitem notificare pt convocare la sediu in vederea incheierii lichidarii etc prin psta cu confirmare de primire. Daca nu se prezinta, vom vedea...
Foarte complicata povestea. Am încheiat contractul, acesta a fost trimis in revisal nesemnat. A fost trimis angajatei apoi pe mail cu rugămintea semnării lui- atât contractul cât și revisalul, fiind atașate mailului respectiv.
In următoarea săptămâna spre final, am decis încetarea colaborării intrucat atitudinea/baza de cunoștințe ale salariatei, erau departe de ceea ce speram din partea unui angajat ( tot ceea ce notare in cv fiind nereal) astfel încât a urmat notificarea cf Art 31 de încetare cim.
Atunci am și constatat de altfel nesemnarea acestuia, zilele următoare am primit invitație Itm- intrucat făcuse reclamație pt munca la neagru.
Nereal din nou, fireste. Dovada fiind însăși înregistrarea revisal cu salariul trecut corect in cim. Înregistrat in graba, la rugămintea dânsei, pentru a nu exista pauze între contractul anterior și cel prezent.

Am închis apoi cim ca fiind nul ( nu a adus nici certificat medical ce denota ca ar fi fost apta job propus- Art 37 cm dc nu ma nsel), am radiat cim din revisal - urmând spete asemănătoare, însă astăzi doamna inspector Itm deși a înțeles perfect situația in care ma aflu, considera totuși ca nu ar fi corecta varianta nulitatstii ctr.
Astfel încât trebuiesc refăcute statele de plata cu salariul aferent, rugată salariata sa vina sa și semneze documentele samd. Au sunat o cei de la conta, însă firește ca nu a răspuns, cum nu a răspuns nici notificării mele initiale.
nemaivorbind despre faptul ca nu a lucrat nici macar o zi, a refuzat semnarea cim și încheiere cim in mod civilizat, a făcut in plus și reclamație Itm.

Ma simt intr o situație fără ieșire...amenda fiind de 20.000 , după cum știm...
Multumesc
Buna ziua,

Am si eu o intrebare vizivi de subiect. Ce se intampla in cazul in care am angajat, am realizat contractul de munca pt angajat, am inscis revisal, am trimis salariatului pe mail contrctul pt a fi semnat, insa acesta nu l a semnat. Am incheiat la scurt timp colaborarea, iar salariatul a facut reclmatie ITM cum ca lucrez la negru. In condittile acestea, stiti cumva cum solutionam?Contrctul este nul, ori cum as putea demonstra altfel buna mea intentie ? multumesc din suflet!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare vizivi de subiect. Ce se intampla in cazul in care am angajat, am realizat contractul de munca pt angajat, am inscis revisal, am trimis salariatului pe mail contrctul pt a fi semnat, insa acesta nu l a semnat. Am incheiat la scurt timp colaborarea, iar salariatul a facut reclmatie ITM cum ca lucrez la negru. In condittile acestea, stiti cumva cum solutionam?Contrctul este nul, ori cum as putea demonstra altfel buna mea intentie ? multumesc din suflet!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare vizivi de subiect. Ce se intampla in cazul in care am angajat, am realizat contractul de munca pt angajat, am inscis revisal, am trimis salariatului pe mail contrctul pt a fi semnat, insa acesta nu l a semnat. Am incheiat la scurt timp colaborarea, iar salariatul a facut reclmatie ITM cum ca lucrez la negru. In condittile acestea, stiti cumva cum solutionam?Contrctul este nul, ori cum as putea demonstra altfel buna mea intentie ? multumesc din suflet!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare vizivi de subiect. Ce se intampla in cazul in care am angajat, am realizat contractul de munca pt angajat, am inscis revisal, am trimis salariatului pe mail contrctul pt a fi semnat, insa acesta nu l a semnat. Am incheiat la scurt timp colaborarea, iar salariatul a facut reclmatie ITM cum ca lucrez la negru. In condittile acestea, stiti cumva cum solutionam?Contrctul este nul, ori cum as putea demonstra altfel buna mea intentie ? multumesc din suflet!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare vizivi de subiect. Ce se intampla in cazul in care am angajat, am realizat contractul de munca pt angajat, am inscis revisal, am trimis salariatului pe mail contrctul pt a fi semnat, insa acesta nu l a semnat. Am incheiat la scurt timp colaborarea, iar salariatul a facut reclmatie ITM cum ca lucrez la negru. In condittile acestea, stiti cumva cum solutionam?Contrctul este nul, ori cum as putea demonstra altfel buna mea intentie ? multumesc din suflet!
Buna ziua,

Stiti cumva daca este acceptata cesiunea de actiuni in cadrul unei societati ce a primit aprobare pe proiect in programul de finantare start up nation? Nu am gasit regasit pe nicaieri raspuns la aceasta speta, cred insa ca n ar avea de ce sa nu fie aprobat in conditiile in care cel care preia actionariatul indeplineste conditiile prevazute de lege.
Multumesc