avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate river

Activitate river

eu v-am vorbit frumos
nu stiu. Probabil taxele ce treb. platite de avocat sunt vreo 100 lei. Restul probabil ar fi munca avocatului. Dar mi se paruse prea mult.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Totusi onorariul cerut de avocat de 750 lei pentru ordonanta prezidentiala mi se pare cam mare?

Buna seara,

Divort cu minor 3 ani. Copil incredintat mamei, de fapt e crescuta de bunici la 100 km distanta de bucuresti, mama copilui lucrand la bucuresti, la fel ca tatal copilului (tatal e proprietar locuinta in bucuresti).
Exista decizie judecatoreasca pt. ca tatal (eu) sa vizitez copilul in 2 zile din sapt 6+6 ore. Am facut apel pt. a cere s-o pot lua pe fetita periodic la bucuresti.
Nu mi se mai permite sa vad/vizitez fetita. Mi-a spus fosta sotie sa nu mai o vizitez pt. ca nu-mi arata fetita si intr-adevar am fost s-o vizitez si nu a vrut sa mi-o arate.
Am inteles o solutie ar fi sa cer o hotarare prezidentiala pt. a mi se permite sa vizitez iar fetita.
1) Cat costa onorariu pe care trebuie sa-l platesc avocatului ca sa ceara o hotarare prezidentiala?
2) Am facut apel pt. a o lua periodic la bucuresti pe fetita, macar cateva zile pe luna. Ce sanse credeti ca am?

Multumesc :)
Sunt casatorit din 2004 cu persoana nepotrivita cu care am o fetita de 1 an.
De 2 luni sotia a plecat cu copilul la parintii ei in urma certurilor dintre noi.
M-am certat si cu socrul meu care mi-a zis sa nu mai intru la ei in curte amenintandu-ma (desi ulterior, peste o luna a incercat sa se impace cu mine).
Le trimit lunar pachet pt. copil (~2,5 mil lei).
Parintii ei (socrii mei) n-au nici servici nici pensie. Sotia primeste alocatia+indemniz.=2+6=8mil.lei

1) Oare pot obtine prin lege (fara a divorta) sa pot lua copilul la mine cateva zile (in weekend) (sotia nedorind asta si nici sa aduca copilul sa-l vad la 100 m de curtea lor) ?

2) Ce obligatii am eu in aceasta situatie ? Treb. sa-i trimit si sotiei bani pe langa pachetul lunar pt. copil ?
Oare ar tb. sa-i virez in contul ei astfel avand o dovada (extras de cont) ca i-am trimis si bani ?

3) In perioada 2004-2007 am locuit cu sotia si copilul in apartamentul proprietate personala a mea si a mamei mele, apartam. in care am investit impreuna cu sotia vreo 2000 Euro in aceasta perioada. Poate sotia sa obtina prin lege dreptul la o parte din apartament in afara banilor investiti de ea in locuinta ?

4) Cum ati proceda daca ati fi in locul meu ? Eu i-am spus sotiei ca pentru copil e mai bine sa stea alaturi de ambii parinti (chiar daca ne-am certa saptamanal, sau sa incercam s-o facem separat, nu de fata cu copilul)
Sunt casatorit din 2004 cu persoana nepotrivita cu care am o fetita de 1 an.
De 2 luni sotia a plecat cu copilul la parintii ei in urma certurilor dintre noi.
M-am certat si cu socrul meu care mi-a zis sa nu mai intru la ei in curte amenintandu-ma (desi ulterior, peste o luna a incercat sa se impace cu mine).
Le trimit lunar pachet pt. copil (~2,5 mil lei).
Parintii ei (socrii mei) n-au nici servici nici pensie. Sotia primeste alocatia+indemniz.=2+6=8mil.lei

1) Oare pot obtine prin lege (fara a divorta) sa pot lua copilul la mine cateva zile (in weekend) (sotia nedorind asta si nici sa aduca copilul sa-l vad la 100 m de curtea lor) ?

2) Ce obligatii am eu in aceasta situatie ? Treb. sa-i trimit si sotiei bani pe langa pachetul lunar pt. copil ?
Oare ar tb. sa-i virez in contul ei astfel avand o dovada (extras de cont) ca i-am trimis si bani ?

3) In perioada 2004-2007 am locuit cu sotia si copilul in apartamentul proprietate personala a mea si a mamei mele, apartam. in care am investit impreuna cu sotia vreo 2000 Euro in aceasta perioada. Poate sotia sa obtina prin lege dreptul la o parte din apartament in afara banilor investiti de ea in locuinta ?

4) Cum ati proceda daca ati fi in locul meu ? Eu i-am spus sotiei ca pentru copil e mai bine sa stea alaturi de ambii parinti (chiar daca ne-am certa saptamanal, sau sa incercam s-o facem separat, nu de fata cu copilul)