avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate Costicla589

Activitate Costicla589

Dar în cazul in care se face renuntarea la aplicarea pedepsei mă pot alege cu o amendă?
Dar in cazul unui cazier juridic in el va fi scris?
Buna.Am nevoie si eu de un sfat..cu trei zile in urma am intrat in kaufland dupa niste cumparaturi. Fiind in sectia de produse electronice am observat o boxa portabila ambalajul fiind rupt am pus boxa in suma de 70 lei in buzunarul gecii indreptindu-mă spre casa unde am achitat alte produse inafară de boxă. Fiind vazut de camere de supraveghere am fost oprit la ieșire de un agent de securitate care ma dus în camera de perchezitii unde am predat boxa. Apoi ei au chemat politia am mers cu ei la secție iar acolo mi-au fost luate datele din buletin si scrisa o declaratie bazate pe cele intimplate. Mi-au spus că in decurs de o luna voi fi chemat la ei pentru clarificare dosarului. Acum sunt speriat și nustiu care ar fi consecintele fiind minor(16ani) nu am alte antecedente penale.Mi-au spus ca se va face o renuntarea la aplicarea pedepsei. Iar acum nu stiu daca voi avea carevai probleme ulterioare (in cazul in care voi avea nevoie de un cazier juridic) voi avea aceasta actiune scrisa in el??? Vă rog să mă ajutați.Și daca 70 lei se considera furt necalificat sau nu??