avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate puiut1972

Activitate puiut1972

Răspuns la discuția Cuantum legal poprire pensie
Impartirea la 2 se face usor : 1065:2=533 ......daca diferenta intre 667 si 553 se retine toata , unde a mai fost aplicat si procentul de 1/3 ???? Ori sunt eu total confuz , ori textul de lege nu e clar ! va rog lamuriri !
Răspuns la discuția Cuantum legal poprire pensie
Si totusi ceea ce depaseste se poate retine integral ? Textul alin.3 spune 1/3 din ceea ce depaseste .. !!!????
Buna ziua , va rog respectuos sa ma ajutati in stabilirea sumei care poate fi poprita (retinuta ) din pensie de catre Casa de pensii in calitatea ei de tert poprit , la cererea unui executor !
Pensia este de 667 lei , retinerea lunara este in cuantum de 134 lei ramanand total drepturi de plata :553 lei
Deasemenea in urma unei adrese trimise CNPP am primit raspunsul : va informam ca printre obligatiile tertului poprit nu se afla si aceea de a intocmi decizie de instiintare cu privire la titlurile executorii , solicitarea de eliberare a copiilor documentelor care au stat la baza retinerilor se inainteaza numai la cererea instantei de judecata , privitor la modul de calcul al ratelor acesta s-a efectuat in conformitate cu prevederile art.729 alin.3 din L nr 134/2010privind CPC , republicata cu modificarile si prevederile ulterioare .
Dupa calculele mele : pensie 667 lei , salariul minim net pe economie 1450 lei : 2 = 725 lei , 725-667 lei = 58 lei . Asupra sumei de 58 lei ar trebui aplicat 1/3 poprire dupa cat am reusit sa inteleg textul de lege .
Care ar fi suma legala ce poate fi retinuta ?????