avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cuantum legal poprire pensie
Discuție deschisă în Executare silită

Cuantum legal poprire pensie

Buna ziua , va rog respectuos sa ma ajutati in stabilirea sumei care poate fi poprita (retinuta ) din pensie de catre Casa de pensii in calitatea ei de tert poprit , la cererea unui executor !
Pensia este de 667 lei , retinerea lunara este in cuantum de 134 lei ramanand total drepturi de plata :553 lei
Deasemenea in urma unei adrese trimise CNPP am primit raspunsul : va informam ca printre obligatiile tertului poprit nu se afla si aceea de a intocmi decizie de instiintare cu privire la titlurile executorii , solicitarea de eliberare a copiilor documentelor care au stat la baza retinerilor se inainteaza numai la cererea instantei de judecata , privitor la modul de calcul al ratelor acesta s-a efectuat in conformitate cu prevederile art.729 alin.3 din L nr 134/2010privind CPC , republicata cu modificarile si prevederile ulterioare .
Dupa calculele mele : pensie 667 lei , salariul minim net pe economie 1450 lei : 2 = 725 lei , 725-667 lei = 58 lei . Asupra sumei de 58 lei ar trebui aplicat 1/3 poprire dupa cat am reusit sa inteleg textul de lege .
Care ar fi suma legala ce poate fi retinuta ?????
Ultima modificare: Luni, 2 Octombrie 2017
puiut1972, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:04, 9 Octombrie 2017
E corect cum face poprirea Casa de Pensii. Nu poate să vă rețină sub pragul de 532,50 lei.
Salariul minim NET se ia în calcul, care este 1065 lei, NU cel brut de 1450.
1065 : 2 = 532,50
Si totusi ceea ce depaseste se poate retine integral ? Textul alin.3 spune 1/3 din ceea ce depaseste .. !!!????
Impartirea la 2 se face usor : 1065:2=533 ......daca diferenta intre 667 si 553 se retine toata , unde a mai fost aplicat si procentul de 1/3 ???? Ori sunt eu total confuz , ori textul de lege nu e clar ! va rog lamuriri !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se aplică 1/3 la soldul de 667 și rezultă 220 lei.
667 - 220 = 447 => ar trebuie să primiți în mână doar 447 lei conform conform procentului de 33%.
Dar legea prevede să se rețină doar diferența ce depășește 533, și astfel vă poprește mai puțin de 1/3.
Dacă v-ar popri 33% ați primi pensie numai 447 lei, dar conform art. 729 se reține doar diferența ce depășește 533 ca formă de protecție socială.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum poprire salar 900 lei brut deeaa5 deeaa5 Buna ziua, am o intrebare. Pentru un salariat care are CIM cu 4 ore/zi si salar brut 900 lei brut/ 694 lei net (salar de baza cu o persoana in intretinere) ... (vezi toată discuția)
Suma poprita Dana Sirean Dana Sirean Daca venitul este de 922 lei, salariul minim net pe economie 1065, care este suma de poprit, respectiv cuantumul acesteia? Mentionez ca exista 2 titluri ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie sub salar minim orheiionel@yahoo.ro orheiionel@yahoo.ro La o pensie de 670 Ron care este suma poprita la o poprire si suma la 3 popriri pe aceasi suma conform art 729 alin 1-3 (vezi toată discuția)