avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate truevio

Activitate truevio

cateodata intelepciunea asta este prea scumpa. Intrebarea mea ar fi: De ce trebuie sa cumperi intelepciune la modul asta?
De fiecare data am ramas cu un gust amar dupa ce am luat teapa. Noroc ca sunt o fire opimista si acest optimism m-a facut sa am in continuare incredere in oameni si cei mai multi dintre cei cu care am interactionat mi-au intarit aceast sentiment.
Avocatii se impart in doua categorii, cei ce au luat cel putin odata teapa de la clienti si cei care nu recunosc. Eu am luat teapa, dar spre norocul meu, cu sume foarte mici asa ca nu mi-am batut capul sa incerc sa le recuperez prin executare. Si eu sunt de parere ca nu poti adopta o atitudine radicala cu clientii, in sensul-banii inainte si dupa aceea ne apucam de munca....
Răspuns la discuția va rog...
avTodincaVeronica a scris:

Trebuie sa hotarati ce e mai bine in interesul copiilor, sa aiba parte de un proces cat mai corect. Probabil nu le convine avocatilor sa faca deplasari pe unde se va stramuta cauza, insa avocati sunt peste tot... Sau avocatii pe care-i aveti se pot deplasa... Asta-i problema voastra: prea multi avocati, prea multe pareri, care, din pacate, se bat cap in cap...
Pai daca sunt 13 inculpati, este normal sa fie mai multi avocati, cu atat mai mult incat, din experienta,am observat ca in situatiile cu coinculpati exista tendinta (atat a acestora cat si a aparatorilor)de a da vina unul pe celalalt si ca atare se nasc interese contrare.
Răspuns la discuția DONATIE
asa cum ti-a raspuns si colega, in ipoteza in care dvs. veti returna suma de 6000 euro acel act de donatie va fi calificat un imprumut civil. Drept urmare pe chitanta liberatorie musai sa fie inserata mentiunea: suma imprumutata la data de..... pentru achitarea creditului folosit la achizitionarea locuintei.... cj ctr de credit si ipoteca nr.... autentificat la bnp....., etc.Astfel bunul comun va fi partajat conform art 36 cod Familiei.
Daca sotia dvs. insista sa achitati singur aceasta suma, nimeni nu va opreste sa "primiti o donatie" din partea cuiva apropiat si sa folositi aceeasi stratagema.
Succes
Răspuns la discuția stabilire paternitate
Este posibil ca instanta sa-i fi pus in vedere reclamantei sa precizeze si sa probeze existenta domiciliului sau resedintei paratului si in lipsa acestor relatii sa fii dispus suspendarea pe 155 indice 1.
Este o practica tembela des intalnita pe la instante.
Este evident ca in asemenea cazuri se impune citarea prin publicitate-modalitate legala de citare si pasirea la judecata cauzei. Insa din pacate, Elis este posibil ca doamna sa aiba dreptate si intr-adevar cauza sa fi fost suspendata.
In alta ordine de idei, treaba buna cu ratingul ala. Lipsesc si eu o saptamana si ratingul meu a scazut precum cotele Dunarii la Calafat intr-o vara secetoasa cu temperaturi medii sahariene. :D:D:tooth:
Am asistat o multime de soti in dosare de divort cu minori. De fiecare data cand sotul(barbatul) doreste incredintarea minorului sunt trista. Nu stiu cum se face intotdeauna ca indiferent ce conditii extra, super, ultra supercalifragilisticexialedoulces ofera sotul pentru cresterea si educarea minorului , copilul aterizeaza la mama, chiar daca aceasta nu ofera mai nimic. Chiar am avut o motivarea fantasmagorica a unui judecator care intemeiaza masura incredintarii minorului catre mama pe o asa numita situatie-regula, conform careia relatia afectiva copil -mama este mai puternica decat cea copil-tata si ca atare se vaface abstractie de situatia economica superioara a tatalui, de conditiile superioare de locuit si educatie oferite de tata, de atasamentul tatalui fata de copil si reciproc si...... se incredinteaza copilul mamei-fara locuinta, fara venituri si de o conditie mai mult decat dubioasa.
Din cate stiu eu principiul calauzitor in asemenea cauze este unul singur- interesul superior al minorului. Am inceput sa iau frica divorturilor de asemenea gen. Exista sau nu discriminare in genul acesta de litigii?????
Răspuns la discuția Termen Revizuire
Nimeni nu poate sa-ti precizeze un termen clar. Depinde la ce instanta din ce oras ai depus cererea. In mod normal ar fi trebuit sa iti soseasca citatia pana la acest moment. De ce nu cauti pe just.ro, daca nu ai posibilitatea sa te prezinti personal la arhiva instantei unde ai depus cererea de revizuire. Foloseste drept criteriu de cautare numele partilor si poate ai noroc:luck:
Răspuns la discuția Garantie de buna executie
Da mai multe detalii. Tie ca furnizor ti se opreste drept garantie de buna executie 10% din valoarea facturii inaintate beneficiarului?
Nici ca mine , nici ca tine ,de fapt este SCP si A in coada, dar tastatura este de vina ca mai mananca cate o litera doua acolo. Este bine ca te negociezi , eu sunt mai moale, cat mi se cere atat dau. Treaba cu notarul incerc sa o rezolv si eu de genul- actul este redactat de avocat si percepi onorariul notarial mai mic cu 15%. Si am recunoscut faptul ca gresesc atunci cand...... consultanta-free, gratis, pe degeaba, pe nimic, de pomana, etc.
Răspuns la discuția Filme de week-end
Eu sunt fan X-files. Oricat le-am cautat, pe la prieteni, cunostinte , net, Strong DC, nu am gasit nimic.Atunci cand rulau cu succes pe Pro TV in 95-96 nu ratam nici un episod si tare vreau sa le revad .Din pacate singurele dosare X le gasesc pe la instanta si acelea nu imi plac deloc deloc.