avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate Filia

Activitate Filia

Am cetatenie germana si am lucrat 13 ani in Romania. Nu mai detin cetatenie romana.
In 2026 ies la pensie in Germania. As dori sa stiu daca am un drept la o pensie pentru anii lucrati in Romania. Multumesc.
Buna ziua,
As vrea sa stiu cat timp e valabil NIF-ul?
Eu sunt cetatean german, fara cetatenia Romana. Am un NIF din 2018. Mai e bun? Vreau sa vind o casa in Romania. Asta e trimis online dela ANAF. Nu am ce da verific. Poate stie cineva.
Multumesc.
Am de vanzare o casa si teren la tara. Cumparatorul vrea sa faca acum la notar act de antecontract de vanzare cumparare. El e din Germania, vrea sa castige timp cred, sa poata traduce actul sau sa faca si schimbari daca nu-i convin diverse chestii. Nu inteleg, la antecontract la Notar se plateste o parte din suma? Trebuie sa vina toate partile si translatorul, nu?: Poate neamtul sa schimbe apoi ceva pentru contract de vanzare? Eu de fapt nu am fost si nu sunt de acord cu o plata in doua parti.
Eu vreau toti banii pe loc. Ce aduce antecontract?
Multumesc mult pentru raspuns, mi-ati fost de mare ajutor! Cu stima!
Chiar nu stie nimeni daca se scrie in procura: "o imputernicesc im mod expres pe mandatara mea, d-na X," SAU se scrie la sfarsitul procurii " durata mandatului este mentionata expres pana la data de 15.07.31?"
Procura vanzare imobil Termen valabilitate
Buna ziua, as dori sa stiu daca pot face o procura vanzare imobil unde sa trec ca e valabila 10 ani? Exista vreo problema?
Eu daca nu trec aici pe formular nimic, o fac cei dela Bonn doar pe 3 ani. Dar daca mandantul nu se indeplineste? Eu nu ma pot deplasa mereu la Bonn, vreau sa o fac cu siguranta pe 10 ani.
Multumesc, cum e cu Art. 36? Daca din masa succesorala se dezlipeste, cum e faptul aici, adica vin la notar cu doua cadastre diferite ,eu si nepoata. Se mai face partaj?
Multumesc D-nul Albu. Voiam sa stiu daca pentru partaj este suficient, daca merge nepoata asta la notar si da declaratie ca renunta la cota parte a ei indiviza in numele meu si Al fratelui. Adica sa nu fie nevoie sa mergem si noi, ca eu sunt in Germania.
Multumesc, cota parte de 7/8 am stabilit-o fizic cum spuneti dvs., adica fratele si cu mine ne-am inteles sa ii dam nepoatei o bucata din gradina care sa reprezinte partea ei, asta stie cadastristrul de unde pana unde masoara. Iar ea sa renunte la cota parte indiviza a ei. Daca venim noi fratii doar cu document de cadastru al nostru nou, va fi de ajuns, la vanzare? Sau tot avem nevoie de semnatura nepoatei? Ea a fost de acord, sa primeasca o parte din gradina.
Noi avem in actul de mostenire 1300 mp iar acum face cadastristrul cadastrul pe 930 mp, ca asa a fost intelegerea, fara o bucata din gradina care ii revine ei. Sa ramana
clar si pentru cumparator!
Multumesc pentru raspuns. In momentul de fata face cadastristrul un cadastru doar pe bucata de teren deci de 7/8 care ne apartine conform certificat mostenitor mie si fratelui. Va fi de ajuns doar actul asta?
Vreau sa stiu daca exista si alt fel de partaj dacat voluntar sau in instanta.