avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate Radu334

Activitate Radu334

Buna ziua,

Locuiesc intr-un ansamblu de blocuri.
Acest ansamblu are 2 parcuri pt copii, intretinute de asociatiile de proprietari.
Partile comune inca sunt proprietate privata (drumurile).
Politia nu poate amenda daca cineva parcheaza pe locul altcuiva de parcare, sau daca blocheaza masina cuiva cu alt vehicul. Din pacate cel pagubit nu poate face nimic.
Intrebarea mea este legat de fumat si de parcurile pt copii, tinand cont de aceste imprejurari.
Se aplica aceeasi lege ca in parcurile publice? Cei care fumeaza in parc, in apropierea parcului, pot fi amendati/sanctionati?
Daca puteti detalia putin.

Multumesc.
Cu stima!
Buna ziua,

Am facut cerere pentru retinerea filmarilor captate de camerele video de supraveghere, firmei care administreaza complexul de blocuri, in urma unui eveniment.
1.Imi puteti spune va rog, cat timp sunt retinute aceste filmari de firma de supraveghere care are contract cu firma de administrare a complexului?
2.Doresc sa stiu cat timp am la dispoziție pentru a depune sesizare la politie, (pentru ca acestea sa intre in posesia politiei), pentru a nu fi distruse filmarile?
3.Daca depasesc acest termen, si totusi filmarile nu au fost distruse, mai pot fi folosite ca proba in instanta?

Va multumesc!
Cu stima!
Buna ziua,

Avem apartament cumparat in 2017 asigurat prin polita PAD
In urma cutremurelor din feb-martie am constatat ca un termopan s-a crapat de sus pana jos. Nu eram acasa cand s-a produs evenimentul.

Cei de la asigurari sunt obligati sa ne plateasca aceasta dauna?
Sau este o dauna prea mica?

In contract/conditii asigurat, avem specificat, daune create la "CUTREMUR" respectiv "inclusiv la geam termopan"

Asiguratorul ne raspunde mereu cu alte raspunsuri.
Evaluatorul nu a venit sa constate, sa analizeze situatia, doar ne-au trimis in posta refuzul ambiguu.


Multumesc!
Buna ziua

In contractul de vanzare cumparare a unui imobil in bloc nou, am primit urmatoarea clauza, care e formulata ceva de genu (nu stiu daca pot posta poza cu clauzele direct din contract):

Prin semnarea contractului, noi imputernicim pe X sa semneze in locul nostru toate demersurile ce trebuie facute pentru bransamentul blocului nou, ce va fi construit ulterior. Bransamentul se face de la reteaua noastra.
E valabil? Sau e o clauza abuziva. Daca am zis ca nu semnam, avocata a zis ca pierdem avansul dat pentru apartament si vor vinde imobilul altcuiva, pt ca si asa au client ce asteapta etc. Precizez ca aceasta clauza, printre care si altele, nu au fost trecute in promisiune.
In final am semnat, considerand ca nu ne afecteaza.

Avocata dansilor, ne-au tot dus cu zaharelul, iar acum nu mai cred nimic din tot ce ne spune.

Va multumesc!
Buna ziua,

Ne situam intr-un mic conflict cu cei ce au construit un bloc nou si de la care achizitionam un apartament cu prima casa.

Ideea este in felul urmator:
Am platit avans 5000 euro si am semnat antecontractul.
Oferta a fost: 50000 euro apartamentul si ne-au obligat sa achizitionam parcare cu 5000 euro.

In schimb toata suma a intrat pe apartament iar parcarea ca bonus. Avand CF-uri separate.
E legal sa faca asta pentru a evita plata impozitelor mai mare pe parcare?

Am semnat un proces verbal de primire a apartamentului pentru a-l finisa.
Mesterii nostri au dat jos caloriferul dintr-o camera pt a zugravii (nu inteleg de ce au montat caloriferele inainte ca noi sa zugravim). Au zugravit, au pus parchetul, dupa care instalatorul lor a venit si a montat caloriferul in baie (dupa ce noi am pus faianta), si a aerisit inclusiv caloriferul din camera cu parchetul. Evident au fost scurgeri de apa pe parchet. Parchetul s-a umflat. M-am certat cu ei, inclusiv cu avocata lor, si la urma urmei au zis ca ei comanda parchetul dar nu il monteaza deoarece zugravii nu trebuiau sa dea caloroferul jos (desi eu nu am recunoscut ferm acest lucru, pentru ca ne-au pus intr-o situatie in care nu am putut altfel). Deci ei au tras o concluzie pentru ca asa au vrut ei: ca "zugravii" nu au pus bine caloriferul.

Intrebarile:

Nu ar trebui sa ne demonstreze ca au pus corect instalatia? Ei nu pot demonstra ca zugravii au dat jos caloriferele si pe langa asta evita sa prezinte un fel de documentatie legat de acest aspect.

Avocata m-a amenintat ca schimba contractul final ca sa platim noi tva-ul acela pe parcare, de 19% pe care ei trebuie sa il plateasca in mod normal, conform ofertei si antecontractului.
Poate sa schimba contractul si sa impuna alte conditii decat cele aparute in antecontract? Daca da, atunci ce valoare are antecontractul pt mine? Ce imi asigura? Nimic?
Apart inca nu e platit, dar il vom plati. Pe urma vor spune ca am semnat contractul, in momentul in care le aratam defectele si problemele aparute.

Trebuie sa ma multumesc cu simplul fapt ca vor cumpara ei parchetul si eu il schimb tot pe costul meu?

Va multumesc pentru timpul acordat!