avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Th.c1976

Activitate Th.c1976

Pt Doamna Constantin: Va multumesc pt raspuns.

Sa am un raspuns clar, pe intelesul meu, voi plati 1% din profitul realizat in urma vanzarii unor actiunii ?

Achizitie 10.000 actiunii la valoarea 1 euro
Vanzare 10.000 actiuni la valoare 1.2 euro
Rezulta un castig/profit de 2000 euro , la care se va aplica 1%.. adica 20 euro.

Corect?

Multumesc anticipat
Buna ziua. In primul rand vreau sa va multumesc pt timpul acordat.

Am luat si aceasta varianta in calcul, dar atunci ar fi 10% din venit/profit , la care se adauga CASS-ul 10%, la salariul minim pe un an , adica aprox 2280lei cred, fiind deja angajat.

In varianta de SRL ar fi atuncei cei 1% din venit/profit, adica efectiv din castig - daca am inteles bine raspunsul Doamnei Constantin, iar apoi 5% dividende plus acesti 2280lei pt CASS.

In plus firma va avea si cheltuielii care vor reduce baza pe calcul pt dividende.

Per total consider ca avand un SRL ar fi un avantaj de 5% fata de a desfasura activitatea ca o persona fizica.
Buna ziua,

Doresc sa infintez o mictrointreprindere prin care sa tranzactionez actiunii pe piata de capital la nivel mondial prin intermediul unui Broker strain.

As dori sa aflu daca urmatorul rationament este corect:

Investitie initiala transferata catre broker 10.000 euro din contul firmei.

In decursul a doua luni, rulajul in acel cont de investitii deschis atinge pragul de 200.000 euro , rezultand un profit de 5000 euro . Profit care este transferat in contul Firmei prin transfer bancar.

And invedere regimul de microintreprindere, impozitul de 1% va fi aplicat la acest profit/venit de 5000 euro ..sau va fi analizata toata perioada in care au fost realizate tranzactiile luand in calcul toate incasariile din contul de broker. Ma refer la :

Cumparare 10.000 euro investitie in Actiunii la pret 1 euro = 10.000 actiunii

Vanzare 10.000 Actiunii la valoarea de 1.2 euro =12.000 euro - Venit care va fi impozit este suma de 12.000 euro sau doar cei 2000 euro care sunt chiar profitul din aceasta tranzactie.

Sper sa fiu inteles :)

Multumesc
Buna ziua,

Doresc in curand sa infintez o firma pentru o activitare de prestari servicii marketing in Romania. Firma va fi inregistrata in regimul TVa.

Ma confrunt cu mai multe opinii legate de achizitia unei masini noi din UE, legat de TVa.

Valoarea masini este de 50.000 euro , fara TVA

In momentul in care o voi inregistra pe firma din Romania, voi fi nevoit sa achit TVA catre statul Roman? Sau doar va fi o inregistrare in contabilitate?

Multumesc