avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate marina235

Activitate marina235

Răspuns la discuția COR 331302 CONTABIL - STUDII
Va multumesc frumos pt promtitudine.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca meseria de contabil, cod COR 331302, este pe studii medii sau superioare?

Multumesc anticipat pt raspunsul d-voastra.
Buna ziua ! Va prezint urmatoare speta: O mama, prin instanta judecatoreasca, s-a constatat ca ar trebui sa plateasca o pensie alimentara in valoare de 550 lei/luna, un sfert din salar. Intre timp, mama nu a mai fost angajata si prin urmare nu mai este salariata de cateva luni. Cum poate sa faca dansa intrucat sa se actualizeze aceste date? Tot prin instanta judecatoreasca? Dansa are o situatie precara iar plata unui avocat pt a dovedi aceasta, este pt moment imposibila. Exista si o alta solutie, mai simplificata ? Va multumesc anticipat pt raspuns.
Am semnat contractul de leasing pentru un auto ( UNICREDIT LEASING), am lasat 8 bilete la ordin in alb. Am platit avansul. Ce se intampla daca renunt la auto? Poate folosi firma finantatoare biletele la ordin? Mentionez ca nu am intrat in posesia masinii, ea inca nu este fabricata.
Buna ziua ! Va prezint urmatoarea problema...: in urma decesului tatalui meu, am facut succesiunea pt o parte din bunuri dar el avand si un pavilion apicol, nu l-am introdus in succesiune deoarece la vremea respectiva nu gasisem actele pavilionului. Acum, acest pavilion as vrea sa-l dau cuiva contra unei sume pana in 1000 lei, acea persoana fiind mai in varsta, spune ca nu il intereseaza sa o inmatriculeze si deduc ca nici nu ar vrea sa plateasca impozit pe ea, o tine doar la el in gradina. Exista vreo procedura in urma careia as putea " vinde " acest pavilion fara a fi obligata sa fac certificat de mostenitor suplimentar, respectiv contract de vanzare cumparare tinand cont ca el nu doreste sa inmatriculeze acest pavilion ? Multumesc anticipat pt raspuns .
Buna ziua ! Va prezint urmatoarea speta : Ar avea dreptul ca si mostenitori, fratii unei persoane decedate la o casa pe care defunctul a construit-o impreuna cu sotia sa care este si ea decedata , cu care nu are copiii dar ea are un copil din prima casatorie. Tin sa precizez ca, casa a fost construita in timpul casatoriei lor, pe terenul care-i apartinea sotiei . Multumesc anticipat pt raspuns !
Buna ziua ! Tatal meu este foarte bolnav si nu stiu cat mai are de trait. Traieste in concubinaj de 6 ani. El a accesat niste fonduri in apicultura : 15.000 € . Banii nu cred inca ca i-a incasat înca dar urmeaza.Concubina lui are specimen de semnatura .As dori sa stiu , in cazul in care tatal meu decedeaza iar concubina sa scoate banii si pleaca ( il pune pe el sa semneze in ultima instanta ca accepta banii iar intre timp se petrece decesul sau ) daca eu voi mosteni aceasta datorie a sa . Daca da, ce se poate face pt a demonstra ca eu nu am avut nici o legatura cu acest lucru ? Vazand ca eu nu pot sa demonstrez ca ia luat ea caci a fost semnatura tatalui meu .
Va multumesc anticipat pt raspuns !
Discuție Mostenire
Buna seara ,

Parintii mei au fost casatoriti 24 de ani si au divortat.Ei au achizitionat in cursul casatoriei lor un imobil . Tatal meu este intr-o stare de sanatate critica.El traieste in concubinaj de 7 ani. As dori sa stiu, in cazul in care concubina ar pretinde ceva de la el daca ar avea si ea dreptul , vazand ca mama mea nu a facut partaj in ideea ca tatal meu imi va lasa mie totul . Imobilul nu a fost renovat sau imbunatatit pe perioada concubinajului sau .

Va multumesc anticipat pt raspuns !
Buna ziua ! Tatal meu este foarte bolnav si nu stiu cat mai are de trait. Traieste in concubinaj de 6 ani. El a accesat niste fonduri in apicultura : 15.000 € . Banii nu cred inca ca i-a incasat înca dar urmeaza.Concubina lui are specimen de semnatura .As dori sa stiu , in cazul in care tatal meu decedeaza iar concubina sa scoate banii si pleaca ( il pune pe el sa semneze in ultima instanta ca accepta banii iar intre timp se petrece decesul sau ) daca eu voi mosteni aceasta datorie a sa . Daca da, ce se poate face pt a demonstra ca eu nu am avut nici o legatura cu acest lucru ? Vazand ca eu nu pot sa demonstrez ca ia luat ea caci a fost semnatura tatalui meu .
Va multumesc anticipat pt raspuns !