avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate jester0

Activitate jester0

Update: Am vb la ministerul finantelor, au zis ca au avut ceva probleme si vireaza banii saptamana asta. Revin daca nu se intampla.
Buna, am castigat la loteria bonurilor de pe 17 Noiembrie 2019, respectiv. Bonul a fost inregistrat de catre ANAF, am completat cererea am primit numar de inregistrare, totul a fost in regula.

Dupa am castigat la a doua extragere din 22 Decembrie, pentru determinarea celor 100 de castigatori (au fost 166 la prima).

Conform legii banii ar trebui sa intre pana pe 17 Februarie 2020 adica în termen de 60 de zile de la expirarea termenului de revendicare a premiilor, conform [ link extern ] .

Nu am primit nimic in contul bancar nimic. Am intrebat la ANAF sector 4, au zis ca ei nu stiu nimic ca cei de la ministerul finantelor platesc.

Cui ar trebui sa ma adresez? Luni expira termenul si nu am primit nimic, sper sa nu fie prea tarziu. Va multumesc!
Multumesc de raspuns. Cei de la ANAF sectorul 4 au spus ca imi iau in considerare actele doar daca imi fac contract de comodat pe persoana fizica si completez declaratia 50.

Cum ii pot convinge de ce imi spuneti dumneavoastra, sa cer o audienta? Daca trimit actele prin posta si tot nu accepta? O sa incerc sa le arat textul OUG 44, sper sa functioneze.
Buna seara,

Sunt inregistrata recent ca PFA cu sediul profesional in Bucuresti, eu avand buletinul din alt oras, desi locuiesc in Bucuresti; am contract de comodat pt sediul profesional.

Pentru finalizarea inregistrarii stiu ca trebuie sa il inregistrez la ANAF, ei mi-au spus ca trebuie depusa declaratia 220. Am vrut sa o depun in Bucuresti (sector 4) dar nu mi-au acceptat contractul de comodat, spunand ca e facut pe PFA in loc de persoana fizica - desi l-am facut tocmai ca sa imi inregistrez PFA-ul si la Registrul Comertului nu am avut probleme.

Daca nu depun pana Marti voi primi amenda pentru neinregistrare la ANAF.

Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc.