avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate tmmihai

Activitate tmmihai

Răspuns la discuția Suspendare 90 zile

Buna seara

Anul trecut am fost implicat intr-un accident rutier in care am acrosat o fata a fugit pe trecerea de pietoni. Dupa cateva investigatii fata a fost trimisa acasa de la spital (hematom genunchi si frunte). Permisul a fost retinut cu drept de conducere in baza dovezii de circulatie.

Dupa 10 luni primesc acasa ordonanta de clasare de la procuror, pe motiv ca partea vatamata nu a depus plangere penala si nu a solicitat certifict de la IML.

Am depus cerere la Politie sa reglemeteze situatia permisului, e clar ca voi primir 90 de zile de suspendare in baza la art.103 lit.c.

Insa, agenta de la politie care mi-a preluat cerere spune ca in cazul meu nu se poate reduce perioada prin examen, chiar daca il promovez.

Acum ma intreb si eu, care prevedere din RAOUG 195/2002 ma impiedica sa solicit si sa mi se aprobe reducerea suspedarii ? Avand in vedere ca cauza e clasata, practic fapta nu este o infractiune, ci devine o contraventie si se aplica masuri complementare de circulatie ?

Se pot lega de art.221, alin.2 lit c? - NU beneficiaza daca (a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;) . Adica nu se face o referire clara pentru accident din care a rezultat pagube materiale si persoane accidentate, ca la litera d) ca nu beneficiaza daca (sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune).

NU se poate exclude ca fata a fost acrosata de mine,.... au existat pagube materiale, in special la masina mea si la dansa, ochelarii de vedere, insa avand in vedere nu a existat nici o zi de spitalizare sau ingrijiri medicale, nu a existat nici un certificat medico legal si nici plangere penala, se poate asimila unui accident din care au rezultat doar pagube materiale?
Cum s-a finalizat la tine ? ....sunt in aceeasi situatie, nici o zi de spitalizare a partii vatamate, fara plangere penala si fara certificat IML. Am primit clasarea cauzei si imi vor da 90 zile de la rutiera.....tu ai reusit sa reduci perioada dupa examen ?