avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate karmagolden

Activitate karmagolden

Au scris pe notificare numele exact al vecinei mele dar semnatura este facuta in bataie de joc si scrie clar ca este matusa mea. Nu exista grad de rudenie intre mine si vecinii mei. In 2004-2005 cei de la xxxx companie de telefonie mobila m-au dat in judecata pt o datorie inexistenta dar acolo au prezentat o confirmare de primire de la o instiintare care era semnata in numele meu si bineinteles ca era un fals. numai ca la vremea aceea am vorbit cu avocatul/juristul companiei si au renuntat la proces. Acum legile / codurile s-au schimbat si chiar nu mai stiu cum se procedeaza. de asta va rog sa-mi spuneti cam ce variante as avea. Multumesc.
buna ziua, am urmatoarea speta : acum 3 zile am primit o adresa de la ANAF in care mi se cere sa achit un debit de xxxx lei pt niste venituri din 2011 . Pana aici este in regula ,dar am fost la anaf si acolo am gasit o notificare ----atentie---- semnata de asa zisa matusa a mea , adica vecina mea yyyyy care zic ei ca ar fi semnat acea instiintare. Vecina mea nu a semnat nimic in 2013 si vine si la proces daca este cazul sa demonstreze asta. Intrebarile mele sunt urmatoarele :
ce pot face eu in cazul acestei instiintari ? pot sa il trag la raspundere pt fals in inscrisuri pe agentul respectiv ? pot sa atac ANAF-ul fiindca nu m-au instiintat ?
Multumesc anticipat celor ce vor participa la aceasta discutie.
Da, bineînțeles că aștept să văd dacă se face apel. Acolo voi cere și cheltuieli de judecată ,și-mi angajez avocat. Oricum apelul nu poate schimba decizia primei instanțe. Este vorba de o creanță prescrisă. Dacă am dovedit acest lucru în prima instanță,nu văd ce poate fi nou la apel ?!
Eu cred că nu vor face apel. Dacă nu fac apel în 30 de zile, care este procedura prin care recuperez taxa ? Știu că am un an la dispoziție să-mi recuperez taxa de timbru.
21.11.2017
Ora estimata: 8:30
Complet: C 20 am .pr.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestaţia la executare. Dispune anularea tuturor actelor de executare din dosarul de executare nr. Xxxx/2017 al BEJ . Dispune restituirea taxei de timbru în cuantum de xxxx lei achitată de contestator. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea se va depune la Judecătoria Buftea în cazul exercitării căii de atac. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi 21.11.2017.
Document: Hotarâre xxxx/2017 21.11.2017
Am câștigat acest proces, dacă se poate spune așa ?!! Fiindcă nici nu ar fi trebuit să existe. In fine, bine că l-am câștigat. Acum aș vrea să știu care este procedura prin care îmi recuperez taxa de timbru ? Fac o cerere exact că cea de pe just.ro ,o trimit judecătoriei ...și după aceea ? Ce urmează ?
Îmi puteți da informații ?
Mulțumesc celor ce mă poate îndruma.

21.11.2017
Ora estimata: 8:30
Complet: C 20 am .pr.
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

17.11.2017
Ora estimata: 08:30
Complet: C 20
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 21.11.2017.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 17.11.2017
De ce se tot amână pronunțările
Într-un final am trimis o întâmpinare la dosar în care am cerut să-mi spună cât trebuie sa plătesc taxa de timbru fiindcă vreau sa cer ajutor public și dacă nu știu cât este taxa nu pot face cererea pt scutirea taxei de timbru. Doar așa s-au gândit să-mi spună cât am de plata. Așa că am platit taxa de timbru și am trimis chitanța la dosar. In mod normal nu se mai poate ridica excepția netimbrarii acțiunii. După 17 nov aflu ce au hotărât fiindcă am cerut judecarea în lipsă.
Buna ziua
Am incheiat un contract de v-c imobil in care am trecut o persoana cu drept de abitatie viagera.

la inceput notarul a spus ca fiind contract nou, nu costa nimic in plus clauza de abitatie viagera. Tutusi la incheirea contr. de v-c m-a taxat cu x bani in plus spunand ca este o taxa obligatorie pt ''uzufruct viager''.

In contractul de vc scrie corect (abitatie viagera) nu uzufruct viager.

intrebare ; pot cere bani inapoi pt taxa de uzufruct viager ? Sau exista vreun cod care reglementeaza taxe de abitatie viagera respectiv uzufruct viager in contractele NOI constituite ? nu am modificat un contract vechi ci asa am facut contractul cand am cumparat imobilul.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
După primirea titlului executoriu eu am depus contestație.
Acasa mi-a venit o adresă in care trebuia sa raspund la 3 cereri(exceptii) puse de partea adversă.
Eu si cand am depus contestatia si cand am trimis raspunsul la adresa am cerut sa imi spuna cat si unde (ce cont) platesc taxa de timbru. Dar nu mi-au spus nimic. Mi-au fixat termen pe 17 noiembrie 2017 si mi-au pus in vedere sa platesc 50 de kei fotocopierea dosarului facut de executor.
Pentru mine pare putin ciudat ca se judecă deja prin intampinari , nu pe fond prin înfățișare.
Si cel mai ciudat este ca instanta nu vrea sub nicio formă sa imi spuna cat si unde sa platesc taxa de timbru.
buna ziua
- in cazul in care ti-au respins o contestatie la executare fiindca s-a ridicat exceptia netimbrarii anticipate , adica inainte de prima infatisare, ai dreptul la recurs ?
- daca ai dreptul la recurs, poti plati acea taxa de timbru si sa ceri desfiintarea titlului executoriu ? (in cazul meu prescriptia ex)
- taxa de timbru pt o contestatie la exec silita se poate plati pana la prima infatisare sau doar anticipat cand depui actiunea. ma intereseaza un raspuns din practica juridica (adica cum se accepta in procese deobicei) legea in cauza o cunosc si este ambigua.