avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate hacman

Activitate hacman

multumesc
Daca o mamica naste cand primul copil are 1 an si 7 luni mai poate primi indemnizatie de crestere pentru al doilea copil? Mentionez ca este in concediu de crestere al primului copil deci nu a avut cum sa lucreze 12 luni inainte de a naste al doilea copil.
Daca are drept la indemnizatie ce acte ar trebui sa prezinte ?
Multumesc.
Răspuns la discuția restante apartament
multumesc
Buna ziua, am si eu o intrebare. Cum poate recupera o asociatie de proprietari dintr-un bloc intretinerea datorata si neplatita pentru un apartament nelocuit de la moartea proprietarilor sai. Se stie ca exista un testament pentru o fiica a decedatilor dar care nu a facut succesiunea pentru ca nu s-a intors in tara nici la decesul parintilor nici dupa. Conform legislatiei in vigoare s-a calculat cota parte la intretinere chiar daca nu a fost locuit. Cum pot recupera aceste restante care au ajuns la aproape 8000 lei?
De la ce data plateste Agentia de plati locala indemnizatia pentru cresterea copilului? Nepotica mea s-a nascut in data de 3 septembrie 2021 iar cei de la Agentia pentru plati si inspectie sociala a Municipiului Bucuresti a solicitat in scris cu decizie stampilata fara nume indicate la Intocmit sau cine o fi director executiv, returnarea unei sume de 3604 lei . Suma reprezinta prestatii necuvenite cu "data de start eronata" pentru perioada 15.10-14.11.2021. Plus ca banii aceeia legal acordati la nasterea unui copil au fost dati la suficient de mult timp dupa nasterea copilului in asa fel incat desi legislatia prevede ca se pot plati servicii medicale la nastere sa nu poata fi folositi decat la achizitia de pampers si numai de la farmacii care practica preturi foarte mari. Va rog frumos sa-mi spuneti : indemnizatia pentru crestere a copilului nu se da incepand cu ziua urmatoare a celei ce reprezinta data nasterii? Ca functionarii agentiei municipale nu catadicsesc sa raspunda la telefoanele din pagina de contact, asa ca tot la dvs am speranta ! Va multumesc anticipat pentru amabilitate.
Multumesc anticipat dar am aflat ca bineinteles ca cei de la impozite au bagat obligativitatea achitarii integrale a impozitului si daca vinzi o masina/o casa pe 2 ianuarie . Doar daca noul proprietar(cel care a cumparat bunul) e de acord sa-ti remita macar o parte din impozit, pentru ca de fapt el e proprietar, da asta e sa nu saraceasca statul!
Buna ziua.
Se da urmatoare situatie, la care nu am raspuns, momentan.
Am vandut o masina azi. Printre motive ar fi impozitul de 1200 lei/an. Tot azi am fost s-o radiez. M-au pus sa platesc impozitul pe intregul an 2022, deci 1200 lei. Cum pot recupera banii pe celelalte 3 semestre, de la stat? Ar trebui sa ma indrept catre proprietarul nou?
Sau...cum ar fi trebuit sa procedez?
Multumesc frumos!
Buna ziua
Am si eu oproblema. Exista un titlu de proprietate emis pentru 4 ha teren agricol . Titlul este pe numele unchiului meu si pe numele fiului sau cel mare. Amandoi au murit, unchiul in 1980 fiul in 1998. Fiul fiului proprietar are probleme, desi in tot acest timp a platit impozitul la teren si la casa . S-a ivit acum un nepot al unchiului meu decedat si el care cica ar vrea sa-si ia partea de mostenire teren. Acum el mosteneste apartamentul tatalui decedat care este al doilea fiu al unchiului meu. Si mama lui e decedata, nu mai are alti frati e unic si insista sa i se dea partea . Oare nu se poate invoca uzucapiunea in acest caz? Nu a facut nici macar o vizita la bunicul lui, la unchiul lui si acum s-a trezit. Nu s-a facut nici o succesiune dupa unchiul meu si nici dupa fiul cel mare. Va multumesc pentru amabilitate si suport.
doream sa intreb de la ce departament din primarie trebuie sa ia adeverinta pentru ca oficiul postal sa-i elibereze ultima pensie dar in final am intrat pe siteul casei locale de pensii si am gasit ce trebuie sa faca sa ia si ultima pensie si ajutorul de inmormantare. E tare problematic acum ca e obligata sa stea in carantina ca trebuie depuse o multime de acte acolo. Scuze am avut multe ferestre deschise si m-am incurcat
Buna ziua, un vecin pensionar, a decedat in 4 noiembrie 2020. Fiica lui sosita din afara tarii unde locuieste si munceste a trebuit sa stea 14 zile in carantina (azi e termenul ) unde trebuie sa mearga ca sa obtina pensia tatalui decedat, ea fiind singurul mostenitor, multumesc anticipat. S-a ocupat cu o firma autorizata de inmormantarea tatalui ea nu a fost decat la cimitir in ziua cand l-a ingropat, desi avea test negativ facut inainte sa plece spre Bucuresti.