avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate bobov22

Activitate bobov22

Aveti dreptate!
Deoarece copilul alienat avand varsta de 10 ani, la audierea protectiei copilului a sustinut parintele alienator, nici o autoritate nu poate face nimic. Protectia copilului a luat doar act de depozitia copilului impotriva mamei in cadrul procedurii de divort.
Nu exista nici o autoritate care sa ajute mamele care suporta violenta emotionala in familie.
Am inteles ca in termen de 30 zile de la cumpararea autoturismului nou trebuie sa il declar la primarie. Pentru aceasta imi trebuie factura finala si cartea de identitate a masinii.
In ziua platii dealerul mi-a dat factura finala si autorizatia de circulatie pe 90 zile, urmand sa imi dea cartea de identitate ulterior (2 saptamani). S-au implinit 28 de zile si dealerul nu are cartea de identitate.
Deci foarte posibil nu voi putea declara masina la primarie in termenul de 30 zile.
Exista vreo posibilitate legala sa scap de amenda nefiind vina mea?
Multumesc!
Mi-ati dat o informatie foarte utila, pe care nu am gasit-o nicaieri altundeva!
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
va multumesc pentru raspuns!
Expertiza se poate cere prin autoritatea tutelara, avand in vedere ca, bineinteles, parintele alienator se va impotrivi?
As vrea sa evit instanta, daca este posibil, pentru a nu amplifica stresul copilului, care si asa este influentat sa judece ca tot ce se intampla rau este din vina celuilalt parinte.
Inca o data, va multumesc!
Cum se poate dovedi alienarea parentala? Se poate cere ajutorul unei autoritati tutelare?
Inainte de a primi de la instanta chemarea in judecata prin care am contestat baza de calcul din decizia de pensie, Casa de Pensii a emis o noua decizie, fara a modifica baza de calcul, si anexeaza ambele decizii la intampinare.
Ce urmeaza d.p.d.v. legal? Contest noua decizie in 30 de zile si apoi alta actiune in instanta intr-un proces separat? sau se adauga procesului care e pe rol?
Mentionez ca este foarte posibil ca actualul proces sa se incheie in prima instanta inainte de posibila prima sedinta in celalalt.