avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate dovedi alienarea parentală? Se poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate dovedi alienarea parentală? Se poate cere ajutorul unei autorități tutelare?

Cum se poate dovedi alienarea parentala? Se poate cere ajutorul unei autoritati tutelare?
Ultima modificare: Marți, 21 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: againstPAS , utilizator 19:11, 18 Februarie 2020
Prin expertiza se stabileste.
va multumesc pentru raspuns!
Expertiza se poate cere prin autoritatea tutelara, avand in vedere ca, bineinteles, parintele alienator se va impotrivi?
As vrea sa evit instanta, daca este posibil, pentru a nu amplifica stresul copilului, care si asa este influentat sa judece ca tot ce se intampla rau este din vina celuilalt parinte.
Inca o data, va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu autotitatea tutelara ci protectia copilului poate verifica situatia in urma unei sesizari si include minorul impreuna cu parintii intr un program de consiliere psihologica.
Mi-ati dat o informatie foarte utila, pe care nu am gasit-o nicaieri altundeva!
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Parasire tara cu minorul in lipsa unei declaratii MariaCB78 MariaCB78 Buna ziua, sunt divortata iar fetita mea (de 15ani) locuieste cu tatal ei. Desi avem tutela comuna asupara fetitei, tatal ei ia mereu singur toate ... (vezi toată discuția)
Mai are vreo sansa reala un parinte al carui copil este alienat? againstPAS againstPAS Care sunt sansele reale ca tatal nerezident al carui copil este alienat sa mai poata avea relatii normale, firesti parinte-copil? Inteleg ca in alte tari, daca ... (vezi toată discuția)
Copil minor alienat parental sever de mama, impotriva tatalui valino valino Buna ziua! Sunt tatal unei fetite minore si urmaresc cu mare atentie aceasta comunitate, in special cea din domeniul Dreptul familiei sau probleme juridice de ... (vezi toată discuția)