Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate dovedi alienarea parentală? Se poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate dovedi alienarea parentală? Se poate cere ajutorul unei autorități tutelare?

Cum se poate dovedi alienarea parentala? Se poate cere ajutorul unei autoritati tutelare?
Manuela Rășină, administrator
Prin expertiza se stabileste.
va multumesc pentru raspuns!
Expertiza se poate cere prin autoritatea tutelara, avand in vedere ca, bineinteles, parintele alienator se va impotrivi?
As vrea sa evit instanta, daca este posibil, pentru a nu amplifica stresul copilului, care si asa este influentat sa judece ca tot ce se intampla rau este din vina celuilalt parinte.
Inca o data, va multumesc!
Nu autotitatea tutelara ci protectia copilului poate verifica situatia in urma unei sesizari si include minorul impreuna cu parintii intr un program de consiliere psihologica.
Mi-ati dat o informatie foarte utila, pe care nu am gasit-o nicaieri altundeva!
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
~ Conținut șters la cerere ~